Psychologia koloru

Psychologia koloru. Krótkie FAQ

Czy kolor może mieć znaczenie psychologiczne? Ależ oczywiście! Kolory nie tylko na nas oddziałują (uspokajając bądź pobudzając) ale również mogą być manifestacją naszych stanów emocjonalnych, potrzeb czy pragnień.

Każdy kolor ma swoje znaczenie symboliczne, które rozumiemy i interpretujemy na poziomie podświadomym. Znaczenie to można również wykorzystywać świadomie, posługując się psychologią koloru, aby stworzyć przyjazne miejsce pracy, czy też stworzyć odpowiednie wrażenie na partnerze biznesowym.

Psychologia, emocje, kolory – jak to działa i dlaczego działa?

Kolory to nie tylko złożona symbolika, to również możliwość wywierania wpływu na nasz stan psychofizyczny. Tak jak pomalowany na niebiesko pokój odstrasza owady, które w takim pomieszczeniu nie chcą przebywać, tak i kolor różowy obniża ciśnienie krwi. Dziwne? I owszem, ale jednak działa!

To nie przypadek więc, że latem kiedy jesteśmy bardziej radośni i energetyczni wolimy żywe kolory ubrań, a zimą nosimy buro brązowe swetry i szare płaszcze. Dla psychologa, który zna się na kolorach będzie też jasne to dlaczego Ty nosisz się na brązowo, a Twoja przyjaciółka właśnie przerzuciła się na czerwony kolor którego dotąd nie znosiła.

O znaczeniu kolorów przekonuje również psychologia ewolucyjna, która przyrównuje kolory noszonej przez nas odzieży do barw ptasich piór czy sierści zwierząt.

O kolorach i ich wpływie na jednostki można by mówić długo. Dziś, zajmijmy się kilkoma zagadnieniami, które psychologia koloru najczęściej porusza.

Czy preferencje kolorów się zmieniają?

Tak, choć nasze preferencje kolorystyczne kształtują się ostatecznie około 2 roku życia i mają silny związek z naszym temperamentem, to w toku rozwoju preferencje mogą się zmieniać, tak jak zmieniamy się my i nasze postrzeganie siebie i świata.

Najłatwiej zmianę preferencji zauważyć u osoby, w której życiu zaszły spore zmiany – często zmiana koloru garderoby jest próbą manifestacji określonego stanu – np. kobieta, która po porzuceniu chce udowodnić swoją siłę sobie i innym, zaczyna nosić się na czerwono.

Czy kolory można wykorzystać do badań psychologicznych?

Tak – istnieje kilka testów, na których wykorzystuje się jedynie barwy. Najbardziej znanym jest Test Piramid Barwnych wykorzystywany na przykład przy badaniach o pozwolenie na broń. Analizę kolorystyczną wykonuje się również przy wszelkich testach rysunkowych.

Czy można wpłynąć na swój nastrój kolorem?

Tak, choć w ograniczonym stopniu. Ubierając osobę w depresji od stóp do głów na czerwono nie sprawimy, że ktoś poczuje się silny i niezwyciężony, a ubierając osobę żywą i energetyczną na szaro, nie spowodujemy nagłego wyciszenia emocji. Częściowo jednak można manipulować kolorami dla uzyskania odpowiedniego efektu. Zdecydowanie też można wpływać na emocje za pomocą koloru ścian pomieszczenia.

Czy symbolika koloru jest uwarunkowana kulturowo?

Tak – nie zawsze czarny będzie przygnębiał, a żółty będzie radosny i słoneczny. Analizując znacznie kolorów transkulturowo widać spore różnice. Przykładowo, w Europie, symbolem żałoby jest czarny, w Południowej Afryce – czerwony, w Iranie – niebieski, w Birmie żółty, a w Japonii i Chinach – biały. Tylko zielony nigdy nie symbolizował śmierci, żalu czy odchodzenia do innego świata.

fot.:Pixabay.com