Smak a osobowość

Powiedz mi jakie chipsy lubisz, a powiem Ci, jaki jesteś?

Dr Alan Hirsch, neurolog z Chicago od 25 lat zajmuje się pracą z osobami pozbawionymi poczucia smaku, węchu lub obu tych zmysłów. W obecnych covidowych czasach, badania te są szczególnie ciekawe (a pandemia zdecydowanie dostarczyła doktorowi danych do analizy).

Badając związek między utratą smaku lub węchu a pojawianiem się zaburzeń osobowościowych, wysnuł tezę związaną z preferencjami smakowymi i ich związkiem z cechami osobowości. Według naukowca, na podstawie preferencji smakowych i zapachowych można nawet określać typy osobowości.

Preferencje smakowe a osobowość

O ile rzeczywiście zapachy i smak mogą mieć wpływ na nasze samopoczucie i uczucia – mówi o tym nie tylko aromaterapia, ale również liczne badania psychologiczne nad pamięcią, to już powiązanie cech osobowości z preferowanym smakiem jest nieco karkołomne. Bardziej prawdopodobne byłoby tu mówienie o pewnych tendencjach, które korelują z preferowanymi smakami czy zapachami.

Oczywiście, jak spora ilość badań psychologicznych, również tezy Hirscha „spłaszczono” w różnego rodzaju czasopismach i serwisach dla kobiet i sprowadzono do tezy – jeśli lubisz lody bananowe, to jesteś wyrozumiała i uczciwa. Każdy psycholog chciałby, aby określanie tego, jaki kto jest, było rzeczywiście tak proste.

W dwóch swoich książkach – „What Flavor is Your Personality?” („Jaki smak ma Twoja osobowość?” oraz What’s Your Food Sign? („Jaki jest twój „jedzeniowy” znak zodiaku?”) Hirsch podaje kilka korelacji, którym w ramach niedzielnej psychozabawy możemy się nieco przyjrzeć. Na tapetę weźmy przekąski typu snack (badania Hirscha sponsorowało Snack Food Association):

  • osoby preferujące chipsy ziemniaczane solone są bardziej agresywne, ambitne i nie przyjmują odpowiedzi odmownych
  • ci, którzy lubią tortilla chips są perfekcjonistami
  • osoby lubiące słone precelki są energetyczne, żywe i pełne energii
  • osoby, które zajadają się chrupkami serowymi, są stabilne emocjonalne, zintegrowane i mają wysokie poczucie moralności
  • chipsy o smaku bekonowym wybierają osoby lubiące towarzystwo innych osób, chętnie spędzające czas poza domem

Hirsch nie wziął niestety pod uwagę chipsów o smaku warzywnym – cebulowych czy paprykowych, które tak popularne są w Polsce. Za to przeprowadził badania nad preferencjami w zakresie lodów oraz owoców. Strach pomyśleć co mówi o nas to, że lubimy czereśnie…

Według Hirscha, preferencje smakowe kształtują się między 1 a 7 rokiem życia.

fot.:Andres Ayrton/Pexels.com