Muzykoterapia pacjentów z nowotworem

Chorzy na raka, borykać się muszą nie tylko z samą chorobą i jej objawami, ale również licznymi problemami natury psychologicznej – niepokój, lek, stały ból, zmiana obrazu ciała, stany depresyjne – to wszystko powoduje, że życie z nowotworem jest trudne. Okazuje się jednak, że pacjentom może pomóc muzyka. Terapia muzyką pomaga obniżać niepokój i redukować odczuwany poziom bólu.

Pierwsze badania nad rolą muzykoterapii w leczeniu pacjentów nowotworowych przeprowadzono na Uniwersytecie w Michigan. W tamtejszym Centrum Leczenia Pacjentów z Nowotworem przeprowadzono próbne zajęcia muzykoterapeutyczne. W ramach zajęć, pacjenci słuchali muzyki z płyt, bywali na koncertach, a także zajmowali się muzyka w sposób czynny – grali i komponowali własne utwory.

Muzykoterapia na raka – jakie efekty?

Własna twórczość pozwalała chorym na nowotwór lepiej radzić sobie z emocjami i wyrażać je w bezpieczny sposób w przyjaznym otoczeniu. Poza tym pacjenci odczuwali niższy poziom niepokoju – stwierdzony zarówno przez wywiad jak i kliniczne badanie, oraz mieli wyższą odporność na ból.
W zajęciach z muzykoterapii uczestniczyć może każdy pacjent – niezależnie od swojego przygotowania muzycznego.

Muzykoterapia dla pacjentów z nowotworem w Polsce

W Polsce, muzykoterapia nie jest jeszcze metodą popularną i wśród pacjentów z nowotworami nie była stosowana. Zresztą w sytuacji kiedy brakuje środków na podstawowe zabiegi medyczne dla pacjentów terminalnych można spodziewać się, że nie prędko pojawią się dotacje na wykorzystanie muzyki do redukcji lęku i poprawy jakości życia pacjenta.

Obecnie korzystać z zajęć muzykoterapii dla pacjentów z nowotworem można w Poradni Psychoonkologii Centrum Onkologii w Warszawie, oraz w ramach akcji organizowanej przez Fundację Rak’n’Roll. W Krakowie zajecia prowadzi Stowarzyszenie Wspierania Onkologii UNICORN.

W jakich schorzeniach pomaga muzykoterapia?

Warto dodać, że muzykoterapia to nie tylko sposób na redukcję lęku i poziomu bólu u pacjentów chorujących na raka. Stosuje się ją również w terapii autyzmu, paraliżu, opóźnień umysłowych, w terapii chorób neurodegeneracyjnych.

fot.:Jefferson Santos/Unsplash.com