Sportowiec w czerwonej koszulce

Sportowcy w czerwonych koszulkach wygrywają!

Sportowcy, ubrani w czerwone koszulki zdobywają o 10% punktów więcej niż ich przeciwnicy w koszulkach o innym kolorze. To, że kolor wpływa na nasze postrzeganie, psychologia koloru wie już od dawna – ale tak twardych dowodów na zależność koloru ubrania od punktacji sędziowskiej na meczu jeszcze nie było.

Czerwony kolor w sporcie

Czerwony kolor wydaje się dla sportowców dobry głównie ze względu na to, iż są wtedy postrzegani jako bardziej agresywni i dominujący, a w swoim własnym odczuci są bardziej pewni siebie. Kolor czerwony może więc działać dwojako – wydobywać ze sportowców to co najlepsze przez dodanie im pewności siebie, a dodatkowo działać na sędziów, sprawiając, że są oni bardziej przekonani o sile drużyny czerwonej.

Wpływ czerwonego koloru na wyniki sportowców – eksperyment

Aby zbadać, czy czerwony ma rzeczywiście tak duży wpływ w sporcie, stworzono ciekawy eksperyment – niezależnym 42 sędziom pokazano rozgrywkę kilku walk w taekwondo. Część zawodników była ubrana w czerwone, część w niebieskie stroje. Sędziowie punktowali walczących. Następnie pokazano innym sędziom tę samą walkę, ale stroje cyfrowo przemalowano – czerwoni otrzymali niebieskie stroje a niebiescy czerwone. Po zamianie, ci, którzy uprzednio byli niebiescy, a teraz czerwoni, otrzymywali około 13 punktów więcej!

Co na to psychologia sportu?

Odkrycie pokrywa się z badaniami przeprowadzonymi w ramach psychologii sportu jeszcze w 2004 roku – wtedy to, na Uniwersytecie w Durham przeprowadzono analizę statystyczną dotyczącą koloru stroi sportowców trenujących kontaktowe sporty walki (boks, teakwondo, wrestling). Okazało się, że w 55% przypadków, wygrywają czerwoni. Takiego wyniku, nie wyjaśnia statystyka.

Aby mieć całkowitą pewność w zakresie wpływu koloru czerwonego na wynik rozgrywek, warto byłoby jeszcze przeanalizować wpływ koloru czerwonego na wzrost pewności siebie u sportowców.

fot.: Courtney Cook/Unsplash.com