Mutyzm funkcjonalny u dzieci

Mutyzm funkcjonalny

Mutyzm jest jednym z zaburzeń mowy, głównie występującym u dzieci, choć bywa spotykanym zaburzeniem również u osób dorosłych. Mutyzm, związany może być z zaburzeniami organicznymi (trudności z artykulacją i praksja oralna, nieprawidłowości w budowie układu nerwowego), bądź mieć podłoże psychogenne.

Mutyzm funkcjonalny u dzieci

Mutyzm funkcjonalny, to taki rodzaj mutyzmu, w którym dziecko nie wykazuje żadnych zaburzeń w obszarze układu nerwowego, a jego narządy mowy są prawidłowo zbudowane. Upraszczając – dziecko mimo tego że mogłoby mówić ma z mówieniem trudności, bądź nie odzywa się wcale. Taki rodzaj mutyzmu ma podłoże psychiczne.

Mutyzm nie jest zaburzeniem prostym i może występować pod kilkoma postaciami związanymi z rozległością zaburzenia bądź jego formą.

Rodzaje mutyzmu

  • mutyzm selektywny
  • mutyzm sytuacyjny
  • mutyzm całkowity

W mutyzmie selektywnym dziecko „wybiera” sobie osoby z którymi rozmawia. Do innych nie odzywa się wcale bądź odpowiada monosylabami. Wybranymi osobami mogą być konkretni nauczyciele, niektórzy koledzy, a nawet tylko jedna osoba z rodziny.

W mutyzmie sytuacyjnym dziecko odzywa się jedynie w określonych okolicznościach – mówi podczas posiłków, tylko w domu. Bywa też tak, że w nowej dla dziecka sytuacji, odmawia ono nawiązania kontaktu werbalnego dopóki nie „oswoi się” z sytuacją.

Z mutyzmem całkowitym mamy do czynienia wtedy, kiedy dziecko całkowicie zaprzestaje kontaktu werbalnego.

Niezależnie od rodzaju mutyzmu przejawianego przez dziecko, zachowuje ono zdolność rozumienia mowy, może również komunikować się niewerbalnie.

Jak leczyć mutyzm?

Terapia mutyzmu opiera się na diagnozie genezy pojawienia się zaburzenia (i wykluczeniu okoliczności zaburzeń organicznych bądź aparatu mowy). Bardzo często mutyzm wiąże się z sytuacjami traumatycznymi dla dziecka.

W trakcie terapii, dziecko powinno zostać objęte zarówno pomocą psychologiczną jak i logopedyczną. Psychoterapia wraz z pomocą logopedyczną dobrze rokują, choć proces powrotu dziecka do zdrowia może być długotrwały.

fot.:Free-photos/Pixabay.com