Zadowolenie z premii zależy od tego, ile dostał kolega

Wolałbyś otrzymać 5 tys zł premii, czy 10 tys zł?

Głupie pytanie, powiecie – oczywiście że 10 tys! Badania psychologiczne pokazują jednak, że nie macie racji. A przynajmniej nie w pełni.

Nasze zadowolenie jest bowiem ściśle związane z tym, jakie premie otrzymaliby nasi koledzy z pracy. Czyli gdybyśmy mieli do wyboru 5000 zł podczas gdy reszta zespołu otrzyma 2,500 zł lub też 10.000 zł przy 20.000 zł premii współpracowników, znacznie bardziej cieszylibyśmy się z opcji numer 1.

Wpływ wysokości premii na zadowolenie – badania

Andrew Oswald i Daniel Zizzo – ekonomiści z Wielkiej Brytanii przeprowadzili podobne badania, wykazując, że człowiek jest w stanie zrezygnować z jakiejś sumy pieniędzy, jeśli tylko ktoś inny musiałby zrezygnować jednocześnie z nieco większej sumy – innymi słowy – jesteśmy w stanie zgodzić się na bycie biedniejszymi jeśli tylko przez to ktoś będzie bardziej biedny od nas.

Tego typu analizy prowadzą do wniosku że bardziej jesteśmy przywiązani do naszego statusu społecznego, który szacujemy porównując się z innymi, niż do rzeczywistego stanu konta.

Zastanawiające w tym wszystkim jest jedno – czy to właśnie porównania społeczne nie powodują tego, że gwiazdy i „celebrieties” które w opinii zwykłych śmiertelników powinny być najszczęśliwsze, (przynajmniej pod względem stanu posiadania) tak często wpadają w depresję? Być może do utraty poczucia szczęścia wystarczy im informacja, że inna gwiazda otrzymała nieco więcej tysięcy dolarów za koncert czy film.

źródło: nytimes.com

fot.:Ayaneshu Bhardwaj on Unsplash