Anonimowi Dłużnicy, leczenie nowego uzależnienia

Statystycznie na każdego Polaka przypada 17 tys. zł kredytu lub pożyczki. Zadłużonych jest 15 mln osób w kraju. I choć większość to kredyty hipoteczne, wiele osób jest już uzależnionych od długów.

Uzależnić można się praktycznie od wszystkiego. Oczywiście „najpopularniejsze” są używki – alkohol, papierosy, narkotyki. Stale jednak rośnie lista nowych uzależnień, które swoim zasięgiem zaczynają obejmować coraz większe ilości osób. Jednym z zaledwie kilkuletnich uzależnień, jest uzależnienie od posiadania długów.
Nieco podobne do zakupoholizmu, uzależnienie od długów, przybiera znacznie poważniejsze w aspekcie zarówno jednostkowym jak i społecznym konsekwencje. Z nadmiarem przedmiotów przy zakupoholiźmie można sobie jakoś poradzić, ale spirala długów potrafi wciągnąć i pochłonąć zarówno uzależnionego jak i jego najbliższych – często nie do końca świadomych istnienia problemu.

Grupy AA dla uzależnionych od długów

Leczenie uzależnienia od długów jest tak samo trudne i pracochłonne jak pozostałe formy uzależnień i wymaga długotrwałej psychoterapii. W USA, na zwór 12 kroków AA powstają również grupy Anonimowych Dłużników (Debetors Anonymous) oraz grupy wsparcia.

W Polsce problem uzależnienia od debetu na karcie, czy wykorzystania linii kredytowej do spodu dopiero się zaczyna, ale już powstały pierwsze grupy AD w Warszawie i Wrocławiu.

fot.:Towfiqu barbhuiya/Unsplash.com