Czysta kuchnia

Większa moralność w czystym pokoju

Czy przyszłoby Wam do głowy, że czystość pomieszczenia w jakim przebywacie może mieć wpływ na waszą postawę moralną? Na Brigham Young University przeprowadzono dość dziwaczne badania – mierzono poziom zachowań etycznych w zależności od czystości pomieszczenia w którym przebywał badany. Przebywając w pachnącym czystością pomieszczeniu (w sensie dosłownym, w mieszczeniu rozpylono bowiem Windex- środek do mycia szyb) badani byli bardziej zainteresowani wolontariatem (4.21 w porównaniu do 3.21 punktów na skali 7 punktowej) oraz byli bardziej hojni w przekazywaniu pieniędzy na cele charytatywne (22% przekazało środki, w porównaniu do 6% osób przebywających w normalnym pomieszczeniu).

W drugiej części badania sprawdzono też czy zapach czystości wpływa na moralność w zakresie sprawiedliwości – i tu znów okazało się, że osoby przebywające w czystym pomieszczeniu rzadziej nadużywają zaufania drugiej osoby.

Do badań wykorzystano płyn do mycia szyb Windex- popularny w USA. Pozostaje więc pytanie, czy nasz Ludwik też ma takie działanie? Czy zapach Ludwika mógłby podnieść moralność oraz sprawić, że osoby pracujące w pachnących Ludwikiem salach byłyby bardziej sprawiedliwe i etyczne?

Jeśli tak, to pora zwiększyć przynajmniej kilkukrotnie zatrudnienie osób sprzątających w naszym sejmie. Do serca, wyniki badań mógłby też wziąć sobie kościół – w końcu czystość ma też zwiększać dobroczynność.

fot.:Sidekix Media/Unsplash.com