Wielbłąd na pustyni

Nie garb się! Będziesz gorzej o sobie myślał!

Czy też należeliście do tej grupy dzieciaków, którym matka cały czas powtarzała „nie garb się?”

W szkole dzieci dzieliły się na dwie kategorie – te garbiące się i te, które wyprostowane jak struna zawsze odpowiadały na pytania nauczycieli i miały do przesady czyste zeszyciki. Wielu z tych „super sztywnych” dzieciaków ma teraz poważne pozycje w międzynarodowych korporacjach – opłacało się „siedzieć prosto” i słuchać nauczyciela. Okazuje się, że siedzieć prosto opłaca się z jeszcze jednego powodu. To jak siedzimy, ma wpływ na naszą samoocenę. Wyprostowana postawa zwiększa bowiem naszą pewność siebie.

Eksperyment dotyczący wpływu postawy ciała na pewność siebie

Badania na temat wpływu postawy ciała na pewność siebie opublikowano w European Journal of Social Psychology. Pablo Briñol, odpowiedzialny za przeprowadzenie eksperymentu w tym zakresie, skonstruował go następująco: Grupę studentów podzielił na dwie grupy. Jednej kazał siedzieć w pozycji wyprostowanej, drugiej byle jak (zgarbionej i pochylonej). Obie grupy zostały podzielone na kolejne dwie części i jedna połowa została poproszona o napisanie 3 pozytywnych rzeczy na swój temat, a druga trzech negatywnych. Służyło to temu, aby wprowadzić badanych w stan pozytywnego, bądź negatywnego myślenia o sobie. Kolejnym etapem było nakazanie uczestnikom, aby ocenili sami siebie czy są:

  • konkurencyjnym „towarem” na rynku pracy
  • dobrze przygotowani do rozmowy kwalifikacyjnej
  • dobrze przygotowani do wykonywania obowiązków służbowych
  • czy będą dobrym pracownikiem w przyszłości

Podczas odpowiedzi badanych oceniano ich pewność siebie (werbalną i niewerbalną). Okazało się, że ci którzy byli w grupie „siedzącej prosto” i myślącej o sobie pozytywnie – byli bardziej pewni siebie podczas odpowiadania na pytania. (na szczęście ci przygarbieni i myślący negatywnie, nie byli mniej pewni siebie niż reszta).

Z badań wysnuwa się więc wniosek, że nasza postawa może mieć też wpływ na naszą pewność siebie. Jak jednak donoszą ostatnie badania medyczne – stałe siedzenie prosto jest niezdrowe dla naszych pleców – lepiej więc siadać prosto tylko przed egzaminem bądź rozmową kwalifikacyjną.

fot.:Robert Metz/unsplash.com