Otyłość

Doświadczenia z dzieciństwa mogą sprawić, że będziesz grubaskiem

Złe doświadczenia związane ze sportem w dzieciństwie mogą prowadzić do otyłości w dorosłym życiu.

Dlaczego mamy coraz więcej otyłych? Oczywiście dlatego, że coraz więcej jemy niezdrowych i tłustych fast foodów pozbawionych wartości odżywczych. Winą jednak jest również coraz mniejsza uwaga poświęcana ruchowi. Sport uprawiają nieliczni, reszta zaś siedzi za biurkiem a do pracy jeździ samochodem, robiąc dziennie naprawdę niewielką ilość kroków.

Niechęć do sportu na źródła w dzieciństwie

Billy Strean, profesor wydziału edukacji fizycznej i rekreacji z University of Alberta twierdzi zaś, że nasz brak zainteresowania sportem (a nawet niechęć do ćwiczeń fizycznych) i w efekcie oponka na brzuszku i rozmiar odzieży 48 to nic innego, jak efekt kiepskich doświadczeń związanych ze sportem w dzieciństwie.

Dzieci bywają okrutne. Nauczyciele zaś wcale nie są lepsi. Każdy z nas może przypomnieć sobie przynajmniej jedną osobę ze swojej klasy, której oberwało się od nauczyciela w-f za to, że nie umiała zrobić fikołka, stanąć na głowię lub bała się przeskoczyć przez kozła. A ile razy sami śmialiśmy się z mniej sprawnych kolegów… A pamiętacie te sytuacje, kiedy to wy byliście wybierani na samym końcu do drużyny w kosza, bo wybierający nie miał już wyjścia? No właśnie!

Według profesora te negatywne doświadczenia są dla nas tak silne, że przenosimy emocje z nimi związane na sport jako taki i zamiast nienawidzić nieprofesjonalnych nauczycieli czy innych dzieci, nienawidzimy gimnastyki, grania w siatkówkę czy biegania na czas.

Wpływ doświadczeń z dzieciństwa na otyłość

Profesor przeprowadził badania oparte o analizę przypadków – prosił badanych o przypominanie sobie sytuacji z dzieciństwa kiedy doświadczali negatywnych emocji związanych ze sportem. Najczęściej dotyczyły one niesprawiedliwego potraktowania przez nauczyciela, lub wprawienia przez niego dziecka w zakłopotanie. Niektórzy badani, mimo iż od zajęć szkolnych minęło już wiele lat nadal na samo wspomnienie zajęć sportowych mieli silną reakcję fizjologiczną (przyspieszone tętno, nadmierne pocenie się) – to świadczy o tym, jak silne były te doświadczenia, skoro działają na badanych nawet po wielu latach.

Strean ma nadzieję, że nagłaśniając swoje badania sprawi, że nauczyciele będą bardziej świadomie podchodzić do swoich zadań edukacyjnych i panować nad własnymi emocjami, a także temperować inne dzieci, tak by zminimalizować ryzyko powstania niechęci do sportu. W końcu to nauczycieli mogą w pewnym sensie obwiniać za swój wygląd dzisiejsze 40. letnie grubasy.

fot.:AllGo – An App For Plus Size People/Unsplash.com