Alzheimer prędzej dziedziczony jest po matce a nie po ojcu – do takich wniosków doszli naukowcy z USA, a wyniki swoich badań opublikowali w „Neurology”. Posiadanie w rodzinie osoby, która…
Leczenie padaczki – można więcej niż się robi
Pisaliśmy już o problemach związanych z padaczką i niezrozumieniu społecznym, z którym osoby z epilepsją spotykają się na co dzień. Poza problemami społecznymi, dla osób z padaczką uciążliwe są również…
Padaczka – objawy, przebieg, leczenie. Fakty i mity
Padaczka, choć towarzyszy ludzkości od zarania dziejów, nadal jest chorobą, o której społecznie wiemy niezbyt wiele. W efekcie nie tylko nie potrafimy pomóc osobom z padaczką w trakcie napadu, ale…
Gorsza praca mózgu? Może jesteś odwodniony
Nasze ciało w 55-75% składa się z wody. Nasz mózg- z 80%. Brak odpowiedniego nawodnienia organizmu wpływa nie tylko na stan naszej skóry i na urodę, ale również na pracę…
Refundacja leku na ADHD zaakceptowana
Po kilku latach walk o możliwość dotacji do leków dla dzieci nadpobudliwych psychoruchowo, rodzicom i organizacjom społecznym udało się w końcu dopiąć swego. Jeden z leków wykorzystywanych do leczenia dzieci…
Zaburzenia snu a choroba Parkinsona
Najnowsze badania naukowców i lekarzy ze szpitala Sacre Coeur przy Uniwersytecie w Montrealu dają nadzieje na szybsza diagnozę choroby Parkinsona. Przewidzieć jej pojawienie się, dzięki najnowszym badaniom, można nawet do…
Starsze osoby smutne wydarzenia pamiętają inaczej
Najnowsze badania w wykorzystaniem tomografii komputerowej pokazują, że sposób zapamiętywania przykrych emocjonalnie wydarzeń i obrazów zmienia się wraz z wiekiem. O ile w młodości aby przypomnieć sobie przykre wydarzenie wykorzystujemy…
Bieda atakuje mózg dzieci
Do kolejnego ciekawego neurologicznie wniosku doszli naukowcy, badając poziom funkcjonowania mózgu u dzieci. W opublikowanych w Journal of Cognitive Neuroscience badaniach pojawił się wniosek, mówiący o tym iż bieda wpływa…
Leki na epilepsję zwiększają ryzyko autyzmu
Walproinian sodu, stosowany często w zastępstwie fenytoiny do leczenia napadów toniczno-klonicznych, podawany kobietom w ciąży może wpływać na pojawienie się autyzmu u dzieci – tak wynika z najnowszych badań klinicznych…
Neurologia
Neurologia, jest jedną z gałęzi medycyny i zajmuje się różnego rodzaju schorzeniami wynikłymi z uszkodzenia centralnego i obwodowego układu nerwowego. Jej narodziny przypadają na koniec wieku XIX i początek wieku…