Padaczka – objawy, przebieg, leczenie. Fakty i mity

Padaczka, choć towarzyszy ludzkości od zarania dziejów, nadal jest chorobą, o której społecznie wiemy niezbyt wiele. W efekcie nie tylko nie potrafimy pomóc osobom z padaczką w trakcie napadu, ale jednocześnie, nie pozwalamy osobom chorym na padaczkę normalnie funkcjonować w społeczeństwie, odmawiając im wielu praw, bądź traktując je jak osoby chore psychicznie bądź niepełnosprawne. Z ostatnich badań przeprowadzonych na Polakach (PRO-EPI Pentor) wynika, że mimo licznych akcji społecznych nadal hołdujemy wielu mitom na temat padaczki.

Oto kilka z mitów a temat padaczki

1. Padaczka to choroba psychiczna
Padaczka jest chorobą neurologiczną, mającą swoje podłoże w nieprawidłowych wyładowaniach biochemicznych w mózgu. Z chorobami psychicznymi padaczka nie ma nic wspólnego. Może się wprawdzie zdarzyć, że osoba chora na padaczkę cierpi jednocześnie na stany depresyjne, nerwicę czy stany lękowe- te zaburzenia psychiczne są jednak wtórne wobec padaczki, czyli wywołane przez to, że chory na padaczkę źle czuje się w otaczającym go świecie, nie umie psychicznie poradzić sobie z tym że jest chory. Bardzo wiele winy za współwystępowanie depresji i padaczki ponoszą osoby zdrowe, nie akceptujące osób epileptycznych.

2. Padaczka jest nieuleczalna
Trudno do końca orzec jak ma się sprawa z uleczalnością padaczki. Są takie jej odmiany, których leczyć się praktycznie nie da. Są też takie (padaczka rolandyczna u dzieci) które ustępują samoistnie. Niektóre odmiany padaczki poddają się leczeniu farmakologicznemu i dopóki chory bierze leki, napady padaczkowe się nie pojawiają. Trudno więc powiedzieć, że padaczka jest chorobą uleczalną – można jednak ją zaleczyć (w niektórych przypadkach ) i sprawić, że chory zażywając środki farmakologiczne, będzie całkowicie wolny od objawów.

3. Padaczka to choroba wrodzona
Padaczka przyczyny ma różnorodne. Są nimi urazy, guzy, inne choroby. Padaczka nie jest chorobą wrodzoną i na padaczkę zachorować można w de facto każdym wieku.

4. Osoby z padaczką nie mogą mieć prawa jazdy
W Polsce nie ma na razie szczegółowych określeń dotyczących tego czy osoby z padaczką mogą, czy tez nie mogą posiadać prawa jazdy. Teoretycznie, brak objawów padaczkowych powinien umożliwiać uzyskanie przez osoby chore prawa jazdy, nie ma jednak szczegółowych wytycznych na ten temat. Sporo osób, chcąc uzyskać prawo jazdy, ukrywa fakt bycia chorymi na padaczkę.

5. Napady padaczkowe zawsze polegają na serii drgawek
Padaczka napady może mieć różnego rodzaju. Są napady typu grand mal (duże), polegające na drgawkach mięśni kończyn, twarzy, utracie przytomności. Do innych objawów zalecza się ślinotok, oczopląs, nie trzymanie moczu i inne. Są też napady małe (petit mal), w których objawami są krótkotrwałe zaburzenia świadomości, bez widocznych objawów drgawkowych. Nie zawsze więc padaczka objawy będzie mieć typowe i polegające na utracie przytomności z serią drgawek.

6. Padaczka to choroba alkoholików
Padaczka alkoholowa z padaczką jako chorobą neurologiczna ma niewiele wspólnego. Padaczka alkoholowa objawy ma podobne- tu też występują drgawki typowe dla napadów padaczkowych. Występują one jednak na wskutek zaprzestania bądź znacznego ograniczenia picia alkoholu. Padaczka alkoholowa pojawia się u alkoholików i osób konsumujących nadmiernie duże ilości alkoholu, po kilku dniach, objawy padaczki samoistnie ustępują. Należy jednak rozróżnić padaczkę alkoholową od innych rodzajów padaczki. Choremu w ataku padaczki alkoholowej podaje się leki przeciwpadaczkowe – są one jednak mniej skuteczne niż w przypadku innych rodzajów padaczki.

7. Przy napadzie padaczkowym, trzeba choremu włożyć coś twardego między szczęki
W XVIII wieku pojawił się mit dotyczący tego, że w czasie napadu, aby chory nie przygryzł sobie języka, koniecznie trzeba mu włożyć coś twardego do ust. Dziś, wierzy w to aż 84% Polaków (spośród tych, którzy wiedzą jak pomóc osobie w padaczce). Jest to nieprawda, a wkładanie czegokolwiek między szczęki chorego bądź ich rozwieranie na siłę w trakcie napadu, może choremu jeszcze bardziej zaszkodzić.

8. Osoby chore na padaczkę nie mogą normalnie pracować
Padaczka nie pozwala na wykonywanie niektórych rodzajów prac, które byłyby dla chorego niebezpieczne w przypadku wystąpienia napadu (prace na wysokościach) bądź mogłyby wywoływać napady. Jest jednak cała masa zawodów, w których padaczka nie przeszkadza, a w ramach profilaktyki wystarczy jedynie by zespół współpracujący z chorym wiedział co to jest padaczka Pierwsza pomoc w przypadku padaczki powinna być osobom tym znana, aby w razie napadu, można było pomóc choremu.

9. Padaczką można się zarazić
Czy padaczka jest zaraźliwa? Takie pytania nadal można spotkać wśród osób, które o padaczce wiedzą mało. W efekcie, osoby chore na padaczkę są marginalizowane i traktowane z dystansem, w obawie przed zarażeniem się osoby zdrowej. Padaczka nie jest chorobą zaraźliwą. Padaczka jest to choroba neurologiczna, którą nie można się w żaden sposób zarazić.

10.Kobiety z padaczką nie mogą mieć dzieci
Kobiety chore na padaczkę również rodzą zdrowe dzieci. Padaczka w czasie ciąży wymaga jednak od matki dokładnego zaplanowania potomstwa. Przed poczęciem trzeba brać kwas foliowy aby zapobiec wadom wrodzonym płodu. Lekarz dobiera też bezpieczne działające leki przeciwpadaczkowe. Kobieta z padaczką rodzić może naturalnie. Dopuszczalne jest tez karmienie piersią- leki przeciwpadaczkowe, dziecko dostawało już przecież w trakcie ciąży – leki dostarczane więc z mlekiem nie zaszkodzą  dziecku. 90% kobit z padaczką rodzi dzieci zdrowe