Refundacja leku na ADHD zaakceptowana

Po kilku latach walk o możliwość dotacji do leków dla dzieci nadpobudliwych psychoruchowo, rodzicom i organizacjom społecznym udało się w końcu dopiąć swego. Jeden z leków wykorzystywanych do leczenia dzieci z ADHD (Concerta) zamiast kilkuset złotych za miesięczną kurację ma kosztować rodziców (po refundacji) 3,20zł. Lek ma być dostępny w sprzedaży w tańszej wersji od 16 marca (choć zapowiedź refundacji pojawiła się już listopadzie 2008). Nadal jednak pojawiają się głosy sprzeciwu. Według niektórych środowisk, na liście leków refundowanych powinny znaleźć się bowiem przede wszystkim preparaty ratujące życie (a ADHD bezpośredniego zagrożenia dla życia nie stanowi). Dodatkowo istnieje ryzyko, że lek będzie podawany dzieciom z błędną diagnozą.

Sprzeciwy nie powinny jednak doprowadzić do tego, że refundacja zostanie wycofana. Rodzice korzystający więc ze wsparcia farmakologicznego mogą wreszcie odetchnąć z ulgą. Refundacja leku powinna doprowadzić do tego, że większa ilość dzieci będzie mogła poddać się leczeniu – na razie, leczonych farmakologicznie w Polsce było zaledwie 10-12% dzieci z ADHD.

Farmakologia ADHD opiera się na dostarczaniu noradrenaliny i dopaminy, których ilość u dzieci z ADHD jest deficytowa. Same leki nie załatwią jednak wszystkiego – potrzebna dzieciom z ADHD jest również psychoterapia indywidualna, rodzinna i zajęcia grupowe.