Dla chorych na depresję Święta są niezwykle trudne

Święta Bożego Narodzenia kojarzą się nam z czasem radosnym i szczęśliwym. Prezenty, choinka i spore ilości jedzenia to jedna strona medalu, drugą jest możliwość spotkania z bliskimi, odwiedziny u znajomych i całość społecznych relacji, dla których Święta są wprost idealne. Niestety, nie wszyscy w radosny sposób przeżywają Święta. Dla chorych na depresję, zamiast podniesienia nastroju mogą spowodować jego obniżenie.

Szczególnie trudny jest ten okres dla osób które utraciły w ciągu roku kogoś bliskiego. Świąteczny czas przypomina o stracie i pogłębia poczucie pustki. Pusty talerz przy stole nie jest w takiej sytuacji przeznaczony dla zbłąkanego wędrowca, ale dla brakującego członka rodziny. Przypomina o Nim i sprawia że Święta zamiast cieszyć, przygnębiają. Osobom w takiej sytuacji, psychologowie zalecają dokonanie zmiany w corocznym rytuale Świątecznym – może ona być duża (jak wyjazd na Święta do innego miasta) bądź niewielka (jak nowy zestaw ozdób na choinkę), ważne jednak, aby osoby po stracie zaczęły tworzyć nowe rytuały w których ich zmarli bliscy nie są juz obecni.

Bliscy osoby w depresji powinny zwrócić szczególną uwagę na sposób przeżywania Świąt przez osobę chorą. Również u tych osób, u których depresja została zaleczona, w trakcie Świąt może zdarzyć się remisja. Jeśli nie minie po Świętach, konieczna będzie wizyta u specjalisty.