Zaburzenia odżywiania – nowa nadzieja terapeutyczna

Leczenie osób cierpiących na zaburzenia odżywiania jest niezwykle trudne. Choroba może trwać latami a psychoterapia często nie przynosi pożądanych efektów. Często występujące nawroty choroby powodują również że trudno jest mieć kiedykolwiek pewność całkowitego wyleczenia. Psycholodzy i psychiatrzy stale starają się znaleźć jakieś nowe rozwiązanie które pozwoli na bardziej efektywną pracę z osobami z bulimią, anoreksją i niespecyficznymi zaburzeniami jedzenia. Głównym, problemem zaś wydaje się być praca z przekonaniami i błędnym obrazem „ja” u chorych.
Badacze z „Wellcome Trust” – jednego z największych ośrodków badań medycznych działającego na zasadzie fundacji twierdzą, że znaleźli sposób który pozwoli uzyskiwać znacznie wyższe i lepsze wyniki w leczeniu osób chorujących na zaburzenia odżywiania. Nowa metoda psychoterapeutyczna miałaby być bardziej skomplikowaną i dopracowaną wersją terapii CBT (terapii poznawczo – behawioralnej), która skupiać ma sie na takich obszarach jak:

  • perfekcjonizm
  • potrzeba kontroli
  • obniżenie poczucia własnej wartości
  • nadmierna surowość wobec siebie

Pierwsze próby leczenia nową metodą przeprowadzono w Wielkiej Brytanii – efekty są zaskakujące. 80% pacjentek doświadcza poprawy stanu zdrowia. Nowa metoda sprawdza się wobec chorych na bulimię i niespecyficzne zaburzenia odżywiania. Kolejnym etapem sprawdzania nowej metody ma być wdrożenie jej w amerykańskim środowisku.

źródło:chattahbox.com