fMRI przewidzi PTSD

Funkcjonalny magnetyczny rezonans jądrowy, może zostać wykorzystany do tego, by przewidzieć, czy dana osoba rozwinie zespół stresu pourazowego (PTSD) oraz jakie ma szanse na poważną depresję reaktywną. Taką metodę profilaktyki wobec amerykańskich żołnierzy zaproponowali ostatnio amerykańscy psychiatrzy, którzy wraz z badaczami z Uniwersytetu w Tel Avivie opracowali sposób na przewidzenie tego, który żołnierz nie wytrzyma napięcia służby i ma większe szanse na PTSD, depresję czy próbę samobójczą.

Na PTSD lub depresję cierpi co piąty żołnierz powracający z Iraku. Specjalnie dla żołnierzy, którzy dopiero otrzymali wojenny przydział, Armia Amerykańska zaprojektowała warsztaty psychologiczne, które usprawnić mają u żołnierzy zarządzanie złością i zwiększyć mają ich odporność psychiczną. To jednak nie rozwiąże całego problemu, bowiem w warsztatach uczestniczyć będzie jedynie część żołnierzy. Badanie rezonansem magnetycznym jest łatwe i szybkie a skoro może pomóc w przewidzeniu tego, który żołnierz potrzebuje wsparcia psychologicznego szybciej niż inni, warto je zastosować.

Idea przewidywania jest taka – żołnierze poddawani są badaniu fMRI w momencie rekrutacji. Następnie, bada się ich drugi raz po półtorej roku służby – kiedy aktywnie są już w Iraku. Porównując obrazowanie mózgu, naukowcy twierdzą, że mogą zauważając zmiany w aktywności amygdali przewidzieć, który żołnierz prędzej czy później będzie cierpiał na PTSD, depresję bądź miał myśli samobójcze. Badanie i przewidywanie miałoby służyć temu, aby psycholog czy psychiatra mogli wcześniej interweniować – zanim PTSD rozwinie się w chroniczne schorzenie.

Czy metoda rzeczywiście będzie służyła szczytnym celom pomocy nie zaś odsiewaniu najsłabszych jednostek wśród żołnierzy nie do końca wiadomo, ważne jest dla nas jednak to, że udowodniono, że za pomocą fMRI można zbadać podatność mózgu na PTSD w przypadku stresu długotrwałego. Prof Talma Hendler, która pracowała nad metodą w Tel Avivie, wypróbowała ją na razie na 50 Izraelskich żołnierzach – próby testy wypadły pomyślnie – czas na nowe króliczki doświadczalne w postaci żołnierzy amerykańskich.