Trick na rzucanie palenia

Trick pomagający w rzuceniu palenia

Naukowcy z Kanady opracowali ciekawy sposób, który może pomóc w rzucaniu palenia. Jeśli jesteś właśnie na etapie rozstawania się z nałogiem tytoniowym, zachęcamy do wypróbowania.

Rzucanie palenia to proces trudny i wymagający ogromnych pokładów silnej woli – jak w przypadku każdego uzależnienia, najtrudniej zerwać psychologiczną więź z obiektem uzależnienia.

Okazuje się, że pomaga w tym fizyczne niszczenie przedmiotu uzależnienia – czyli mówiąc prościej – zgniatanie paczki papierosów. Jak rzucić palenie skutecznie? Poniszczyć nieco paczek – nawet w sposób wirtualny.

O tym, czy fizyczne niszczenie obiektu uzależnienia może przełożyć się na bardziej efektywne wychodzenie z nałogu, chcieli przekonać się badacze z GRAP Occupational Psychology Źlinic z Kanady. Opracowali więc 12 tygodniowy program rzucania palenia, działający w oparciu o rzeczywistość wirtualną stworzoną za pomocą specjalnej aplikacji. W ramach terapii palacze zostali podzieleni na dwie grupy – jedna miała za zadanie wirtualnie (na ekranie monitora) zgniatać paczkę papierosów. Druga, łapała toczącą się po ekranie piłeczkę. Te ćwiczenia trwały przez 4 tygodnie.

Tak jak zakładano, fizyczne niszczenie paczki papierosów (wprawdzie wirtualnej, ale jednak), okazało się wspierające przy rzucaniu palenia. Palacze z grupy zgniatającej papierosy nie tylko zachowali wyższy współczynnik nie palenia (15% do 2% – w grupie z piłką), rzadziej porzucali leczenie (średni czas rezygnacji z leczenia – 8 tygodni; w grupie z piłeczką- 6 tygodni), a także dłużej nie palili w dłuższej perspektywie (z tych którzy ukończyli terapię, po 6 miesiącach nie paliło 38% zgniataczy i 20% osób z grupy z piłką).

Nie wiadomo, czy metoda zadziałałaby na inne rodzaje uzależnień (alkoholizm, narkomanię), ani czy efekty nie byłyby wyższe gdyby badani zgniatali prawdziwe paczki papierosów. Może jednak warto rozważyć przy rzucaniu palenia taką dodatkową porcję motywacji?

Dla redukcji kosztów proponujemy spróbować z niszczeniem pojedynczego papierosa, a nie całej paczki.

fot.:Afif Kusuma/Unsplash.com