Czym jest psychologia sportu?
Psychologia sportu, dziedzina dość nowa w psychologii, która jednak rozwija się coraz silniej – zarówno w ramach indywidualnej pracy psychologa z zawodnikiem, jak i badań związanych z wpływem wszelakich czynników osobowościowych i środowiskowych na osiągnięcia, zajęła się basebalistami.
Psychologia trafiania w piłkę baseballową
Jak to się dzieje, że jedni zawodnicy bez problemu trafiają w piłkę, a inni miewają z tym kłopoty? Co decyduje o skuteczności i celności trafienia kijem bejsbolowym w niewielką drewnianą piłeczkę? Okazuje się, że umiejętności w bejsbolu związane są z tym, jak zawodnicy postrzegają nadlatującą ku nim piłkę.
Ci, którzy widzą piłkę jako większą niż jej rzeczywiste rozmiary, częściej w nią trafiają. Ci, którzy postrzegają ją jako mniejszą, mają z trafieniem większe problemy .
W eksperymencie, poproszono zawodników (amatorów) o ocenę wielkości piłki. Pozkazywano im kilka piłeczek do bajesbola, które lekko różniły się wielkością i kazano wybrać tę, która ich zdaniem miała właściwą wielkość. Ci, którzy wybierali nieco większe piłki, jako piłki naturalnych rozmiarów, radzili sobie lepiej z trafianiem w piłkę.
Czy to (w pewnym sensie zaburzenie poznawcze), można ekstrapolować na inne dziedziny życia? W końcu większa piłka to po prostu łatwiejsze zadanie – łatwiej bowiem trafić w większy niż mniejszy obiekt. Czy zatem osoba postrzegająca swoje zadanie do wykonania jako łatwiejsze niż jest ono w rzeczywistości, ma większe szanse na powodzenie?
Tak naprawdę badania wykazały jedynie korelację między postrzeganą wielkością piłeczki a trafieniami w nią. Studentka psychologii Jessica Witt pytała o wielkość piłeczki po meczu – do końca nie wiadomo więc, czy to sukcesy w trafieniach powodowały „wzrost” wielkości piłeczki w oczach zawodnika i jej umniejszenie w oczach zawodnika któremu mecz poszedł kiepsko, czy też – jak sugerowaliśmy na początku – zależność jest prostsza: łatwiejsze zadanie- lepsze wyniki. Aby mieć jasność, trzeba by kazać zawodnikom wybierać piłeczki również przed meczem – sprawa więc ( i inspiracja dla studenta psychologii, który nie wybrał jeszcze tematu swojej empirycznej pracy magisterskiej) stoi otworem.
fot.:Chris Chow / Unsplash
Dodaj komentarz