Psychologia czerwonego koloru

Kobiecie w czerwieni łatwiej poderwać mężczyznę

W „Journal of Personality and Social Psychology” opublikowano ciekawe badania wykazujące męskie preferencje wobec koloru czerwonego. To, co było dla kobiet tajemnicą poliszynela, uzyskało teraz naukowe, psychologiczne potwierdzenie: najłatwiej poderwać mężczyznę kobiecie ubranej w czerwień!

Jak mężczyźni reagują na kolor czerwony?

Badani poddawani byli serii testów. Wykorzystywano zdjęcia kobiet ubranych w różne kolory i badano poziom w jakim były one atrakcyjne dla mężczyzn, oraz jak wiele byliby oni w stanie zaangażować środków (finansowych) w poderwanie danej, ukazanej na zdjęciu.

Dlaczego warto ubrać się na randkę na czerwono?

Kobieta spowita w czerwień, ma też – jak wynika z badań – największe szanse na najdroższą restaurację i najlepsze wino. Mężczyźni są bowiem skłonni wydać na randce więcej, jeśli ich partnerka ubrana jest właśnie na czerwono.

Dlaczego mężczyźni wolą kobiety w czerwieni?

Nie do końca udało się udowodnić, dlaczego to właśnie czerwień ma na mężczyzn tak mocne, psychologiczne działanie. Być może wynika to z kojarzenia czerwieni z seksualną aktywnością, a być może sprawa jest jeszcze bardziej archetypiczna i związana z czerwonym mięsem, które było podstawą pożywienia ludzi pierwotnych. Polowanie na czerwone mięso kilka tysięcy lat temu = polowanie na kobietę w czerwieni w XXI wieku?

fot.:Mike Lloyd/Unsplash.com