Google SketchUp pomocą dla dzieci z autyzmem

Nie raz już w medycynie czy psychologii spotykaliśmy się z zadziwiającymi odkryciami, które przypadkiem doprowadziły do znalezienia nowej metody terapeutycznej. Dość wspomnieć tu historie penicyliny. Teraz być może mamy do czynienia z podobnym przypadkiem – Google SketchUp, bezpłatny program do tworzenia projektów przestrzennych przeznaczony dla architektów – amatorów może być pomocny w terapii dzieci autystycznych.

Całe odkrycie rozpoczęło się w momencie kiedy Chris Cronin i Tom Wyman z Google, zaczęli otrzymywać informacje od rodziców którzy zainstalowali SketchUp dla siebie zauważyli, że ich autystyczne dzieci niezwykle entuzjastycznie reagują na program i potrafią spędzać na projektowaniu długie godziny. Po którymś mailu z kolei Tom, postanowił skontaktować się ze Stowarzyszeniem Autyzmu w Boulder i rozpoczęto badania. Okazało się, że dzieci autystyczne szczególnie dobrze radzą sobie z projektowaniem przestrzennym i w testach polegających na układaniu i rozpoznawaniu figur przestrzennych osiągają nawet lepsze wyniki niż dzieci zdrowe. Google SketchUp dodatkowo pozwala rozwijać te umiejętności.

Dzieci z autyzmem chętnie korzystają z komputerów – są przewidywalne a dodatkowo nie wymagają społecznych interakcji, których dzieci nie lubią i nie rozumieją. Wdrożenie więc programu komputerowego do programu terapii nie będzie trudne. Obecnie, w Judevine Center for Autism w St.Louis przeprowadza się program terapeutyczny, który ma umożliwić dziecku oswojenie się z przestrzenią domową oraz przestrzenią społeczną, w którym dziecko będzie przebywać (szkoła, biuro, najbliższa okolica). „Oswajanie polega na przedstawieniu dziecku przestrzeni jako schematu przestrzennego w Google SketchUp. Dziecko mogąc dowolnie przekształcać tą przestrzeń i oglądać z wielu poziomów zapoznaje się z nią a jego lęk przed nowym miejscem ulega redukcji.

Wydaje się również, że program ten (bądź podobny) mógłby być wykorzystywany w ramach przygotowywania autystyków do pracy zawodowej. W USA aż 87% osób autystycznych jest bezrobotnych. Google SketchUp mogłoby pomóc w wykształceniu umiejętności umożliwiających dorosłym autystykom na znalezienie zatrudnienia.
Więcej o projekcie wykorzystania oprogramowania Google do terapii na stronie – google Projekt Spectrum.