Odchudzanie może poprawić nastrój osobom w depresji

Depresja związana może być z łaknieniem osoby chorej dwutorowo. Osoby z depresją mogą cierpieć na napadowe objadanie się. Mogą również odczuwać zmniejszenie apetytu i w efekcie tracić na wadze. Ze względu na tą drugą możliwość wpływu depresji na łaknienie nigdy nie przeprowadzano badań nad tym, czy proces odchudzania może wpłynąć na poprawę stanu osób z depresją. Bano się bowiem tego, że odchudzanie dodatkowo zaostrzy objawy depresyjne. Badania takie przeprowadzono dopiero niedawno w Pensylwanii. Wynika z nich, że u osób z depresją, które brały udział w 6 miesięcznym programie odchudzania, symptomy depresji się zmniejszyły.

Program trwał 6 miesięcy – w tym czasie, pacjenci stracili około 8% swojej wyjściowej masy. Ci, którym udało się schudnąć w czasie trwania programu odczuli tez poprawę swojego nastroju i zmniejszenie nasilenia objawów depresji.

Dr Faulconbridge, który prowadził badania twierdzi, że wprowadzenie programu odchudzania do leczenia osób z depresją (zwłaszcza otyłych) może przyczynić się do poprawy stanu chorego. Twórcy badań, nie wyjaśnili wprawdzie mechanizmu, który miałby wpływać na poprawę stanu osób z depresją dzięki odchudzaniu, ale wydaje się, że być może znaczenie ma tu fakt, iż osoby z depresją, którym udaje się schudnąć zyskują poczucie wpływu na swoje życie. Utrata masy ciała, jest też wyrazem skuteczności działania, którego często osobom z depresją brakuje.