Zakupy_osobowosc

Elf, Anioł czy Scroodge? Zakupy a osobowość…

…czyli związek między typem osobowości a sposobem kupowania prezentów świątecznych

Święta już za pasem – prezenty kupione? Podobno 30% prezentów rokrocznie trafia do zwrotów. A wziąwszy pod uwagę fakt, iż część z nietrafionych zamiast z powrotem do sklepu trafia na dno szafy, okazuje się, że wcale nie jesteśmy tak dobrze w kupowaniu prezentów bliskim.

Cynthia Thompson, certyfikowana trenerka metody Myers-Briggs, służącej do analizy osobowości, opisała cztery podstawowe typy osobowości związane z zakupami świątecznymi i sposobami spędzania świąt. Sprawdź, czy więcej masz z Elfa, czy Mikołaja…

Elf na zakupach

Elfy lubią planować i organizować Święta. Zawsze mają gotową listę prezentów i przynajmniej po kilka propozycjo dla każdego. Chętnie też włączają się w Świąteczne przygotowania i pamiętają o wszystkich, których trzeba zaprosić do wigilijnego stołu. Prezenty kupują z wyprzedzeniem i zwykle kupują je dokładnie takie, jakich życzyłby sobie obdarowany.

Mikołaj na zakupach

Mikołaje lubią uzewnętrzniać swą radość ze Świąt poprzez nietypowe bądź wyjątkowe działania, a także poprzez prezenty dla bliskich. Dlatego kupują ich dużo i dla nich, prezenty są niezwykle ważne. Lubią również przygotowywać wszystkie niestandardowe opcje świąteczne – jak ręczne ozdoby na choinkę. Osoby te pamiętają o wszystkich Świątecznych tradycjach i bardzo się ich trzymają. Bywa, że zostawiają niektóre rzeczy na „ostatnią chwilę”.

Scroodge na zakupach

Osoba typu Scroodge nie jest skąpa, jak sugerowałaby nazwa, ale niezwykle skrupulatna w obdarowywaniu. Każdy dostaje po jednym prezencie i im dalszym jest członkiem rodziny, tym prezent jest mniej wartościowy. Osoby typu Scroodge nie przejmują się tradycjami i nie rozumieją ogólnego podniecenia „dwoma dniami jedzenia”. To te osoby będą decydować się na urlop na Bahamach w czasie Świąt.

Anioł na zakupach

Dla nich najważniejsza jest rodzina, znajomi i wspólne spędzanie czasu. O prezentach nie pamiętają więc bywa że nie kupują nic, bądź biegają po sklepach w ostatniej chwili gdyż „wypada coś kupić”. Dla Aniołów najważniejsze jest wspólne bycie razem, nie zaś wymiar prezentowo – ekonomiczny świąt.

Rozpoznanie własnego stylu spędzania świąt – oraz stylu naszych bliskich i znajomych, może pomóc Wam kupić w przyszłym roku bardziej trafione prezenty pod choinkę.

fot.:Brett Sayles z Pexels