Świąteczna depresja najczęściej dotyka osoby starsze

W okresie Świąt Bożego Narodzenia aż co trzecia osoba powyżej 55 roku życia doświadcza obniżenia nastroju i stanów około depresyjnych. Wynika to w głównej mierze z osamotnienia osób starszych wynikających zarówno z tego, iż nie mają już partnera (w wyniku śmierci małżonka bądź opuszczenia) jak i z tego, że dzieci nie są w stanie – ze względu na dzielącą rodzinę odległość, spędzić Świąt z rodzicami.

Szczególnie ważne właśnie w okresie Świąt jest zaopiekowanie się osobami starszymi, a obowiązek ten powinien spocząć na sąsiadach i znajomych – nawet w sytuacji kiedy osoba starsza ma dzieci.

Tradycja zapraszania na Święta osób spoza rodziny, nie jest w naszym kraju zbyt popularna, ale dzisiejszy sposób życia, który coraz częściej doprowadza do tego, że w pewnym okresie życia osoby starsze zostają same, powinien spowodować zmianę w zakresie tradycyjnego spędzania Wigilii. Zróbmy więc pierwszy krok i zaprośmy samotną sąsiadkę do nas.

Wszystkim czytelnikom naszego bloga życzymy zdrowych, pogodnych i spokojnych Świąt Bożego Narodzenia w gronie bliskich i znajomych.

fot.:Chad Madden/Unsplash.com