Szczescie a psychoterapia

Psychoterapia receptą na szczęście?

Kto nie chciałby być szczęśliwy? Okazuje się że to znacznie prostsze niż się nam wydaje – wystarczy udać się na psychoterapię. Naukowcy z Wielkiej Brytanii opublikowali dość kontrowersyjną tezę w „Health Economics, Policy and Law” – otóż aby poczuć się bardziej szczęśliwymi w życiu, wystarczy uczestniczyć przez 4 miesiące w psychoterapii.

Psychoterapia lepsza niż podwyżka

Wizyta u psychoterapeuty jest lepsza w podwyższaniu poczucia szczęścia niż wygrana pieniędzy czy znaczna podwyżka. Naukowcy obliczyli nawet wartość materialną psychoterapii. Podobno, aby poczuć się równie szczęśliwymi za pomocą wygranej pieniężnej, jak czujemy się dzięki psychoterapii, musielibyśmy wygrać aż 31,25 razy więcej niż koszt psychoterapii!

Mówiąc inaczej – jeśli wydamy na psychoterapię 2400 złotych (średni koszt 4-miesięcznej terapii 1 w tygodniu), to równie szczęśliwy bylibyśmy po wygranej rzędu 75 tys.złotych. Brzmi nieco nieprawdopodobnie i dość kuriozalnie – zwłaszcza, jeśli przyjąć porównanie psychoterapii do wygranej na loterii, jako równoważnego nośnika szczęścia.

Z badań brytyjskich naukowców wynika jednak również ciekawa i ważna rzecz – skoro psychoterapia może mieć tak zbawienny wpływ na poczucie szczęścia i zadowolenia z życia, to czy wziąwszy pod uwagę fakt, iż coraz więcej osób choruje na depresję a samobójstwa zdarzają się coraz częściej, bezpłatny dostęp do psychoterapii nie powinien być powszechny?

fot.:Szilvia Basso/Usplash.com