Czy wybrałem dobrego psychoterapeutę?

W każdej relacji psychoterapeutycznej, niezwykle ważna jest relacja terapeutyczna między pacjentem a terapeutą. Jeśli nie będzie więzi i zaufania, związku lekarza z pacjentem, a pacjenta z lekarzem, psychoterapia może być bezowocna a na pewno będzie mniej nośna w pozytywne efekty. Nie zawsze jednak psychoterapeuta i pacjent są w stanie się dogadać.

Czasem jest to wynika to z terapeuty który ma nie przepracowane swoje własne problemy które rzutuje na pacjenta (np. sposób w jaki pacjent się zachowuje przypomina mu nie lubianego kolegę z dzieciństwa itd.) Czasem to pacjent nie jest w stanie z różnych przyczyn nawiązać relacji z psychoterapeutą. Nie znaczy to jednak że pacjent (czy jak wolą niektóre szkoły psychoterapeutyczne – klient) jest niezdolny do nawiązania pozytywnej i leczącej relacji z psychoterapeutą. Co najwyżej nie może jej nawiązać z TYM konkretnym psychoterapeutą. Wtedy trzeba go po prostu zmienić.

Jak sprawdzić czy mój psychoterapeuta jest tym właściwym? Jak mogę ocenić to czy nasza wspólna droga może doprowadzić do poprawy mojego stanu?
Jeśli masz wątpliwości, spróbuj odpowiedzieć sobie na kilka pytań:

  • Czy czujesz się komfortowo przebywając w jednym pomieszczeniu ze swoim terapeutą?
  • Czy szanujesz wiedzę swojego psychoterapeuty?
  • Czy ufasz jego ocenie?
  • Czy wierzysz że Twój psychoterapeuta zrobi wszystko co w jego mocy aby ci pomóc uporać się z trudnościami?
  • Czy masz wrażenie że Twój psychoterapeuta rzeczywiście jest zainteresowany Twoimi problemami?
  • Czy twój psychoterapeuta mówi do Ciebie w zrozumiały sposób i wyjaśnia Twoje wątpliwości tak, że są dla Ciebie zrozumiałe?
  • Czy nie masz problemów by umówić się z Twoim psychoterapeutą na spotkanie czy skontaktować z nim kiedy tego potrzebujesz?

Jeśli na wszystkie pytania odpowiedziałeś „tak”, to znaczy że Twoja relacja z psychoterapeutą jest odpowiednia do tego by robić dalsze postępy w terapii. Jeśli któreś z pytań wzbudziło Twoją konsternację – porozmawiaj o nim z psychoterapeutą – może wypracujecie sposób dzięki któremu Twoje wątpliwości się rozwieją, lub przekonacie się, że czas na to abyś zmienił psychoterapeutę.

fot.:onkel_wart/flickr.com