Wydawałoby się, że fakt bezpłatnego współudziału w tworzeniu największej encyklopedii świata to fakt chwalebny, a wszystkich wikipedystów powinno się szanować za to, że tak altruistycznie dzielą się z internautami swoim czasem. Tymczasem psychologowie, przeprowadzając badania na internautach stwierdzili, że działania wikipedystów bynajmniej nie są kierowane altruistycznymi pobudkami.
Badanie psychologiczne wikipedystów
W badaniu wzięło udział 69 wikipedystów i 70 osób które z Wikipedią niewiele mają wspólnego. Obie grupy przebadano kwestionariuszem Real-Me który bada preferowany sposób ekspresji badanego (on-line i w realnym świecie) oraz pięciowymiarowym kwestionariuszem osobowości (otwartość na doświadczenia, neurotyzm, ugodowość, ektrawertyzm i sumienność – NOE-FFI) Dr Amichai-Hamburger prowadzący badania stwierdził, że choć tworzenie Wikipedii zakłada dzielenie się wiedzą i tworzenie społeczności, wikipedyści mają wyjątkowo niskie wyniki na skali ugodowości i otwartości na doświadczenia. Ponadto wolą oni ekspresję siebie prowadzić w wirtualnym świecie, co może być efektem kompensacji słabych umiejętności społecznych. Niskie umiejętności społeczne i wysoki poziom lęku w sytuacjach społecznych uzyskują też członkowie innych popularnych społeczności internetowych takich jak digg czy Twitter.
Podobne badania przeprowadzono na osobach umieszczających filmy na YouTube. Ich motywacja bynajmniej nie wynika z altruizmu lecz egoizmu i kompensacji – są oni bowiem bardziej skłonni umieszczać kolejne filmiki, jeśli poprzednie cieszyły się popularnością.
Innymi słowy, twierdzenie że realizacja non-profitowych projektów w sieci nie jest dyktowana altruistyczną potrzebą dawania światu czegoś od siebie i dzielenia się, ale słabymi umiejętnościami społecznymi, kompensacją tego braku, który pozwala czuć się społecznie potrzebnym i egoizmem związanym z budowaniem siebie jako osoby popularnej.
Wikipedyści! I co wy na to?
fot.:Gerd Altman/ Pixabay.com
Dodaj komentarz