Złudna pewność siebie u kierowców

Uważasz się za dobrego kierowcę? Wydaje Ci się, że w porównaniu do średniej, twoje umiejętności prowadzenia samochodu są nieco wyższe? Jeśli tak, to myślisz dokładnie tak, jak większość kierowców! A przecież większość nie może być lepsza niż średnia, prawda?

W Kanadzie, naukowcy postanowili sprawdzić pewność siebie wśród kierowców. W tym celu, 400 osób obu płci zapytano o to, jak oceniają swoje umiejętności prowadzenia samochodu w porównaniu do innych kierowców tej samej płci. Prawie wszyscy ankietowani ocenili swoje umiejętności wysoko, twierdząc że prowadzą lepiej, bezpieczniej i pewniej niż „przeciętni kierowcy”. Widzicie paradoks?

Nasze wewnętrzne przekonania, decydują o tym, w jaki sposób postrzegamy świat zewnętrzny i to, co się nam przydarza. Jeśli na przykład jesteśmy przekonani o tym, że jesteśmy nieatrakcyjni, to kiedy ktoś się na nas patrzy, interpretujemy tak: „pewnie mam coś na nosie”.

Jeśli zaś czujemy się atrakcyjni, to wydaje nam się, że druga osoba patrzy na nas, bo jej się podobamy. Taki sam mechanizm działa w każdym wewnętrznym przekonaniu. W przypadku przekonania o tym, że jesteśmy świetnymi kierowcami, efektem może być mniejsza uważność na drodze i tendencja do brawury- jesteśmy bowiem pewni, że poradzimy sobie lepiej niż inni.

W badaniach największą pewnością co do własnych umiejętności prowadzenia pojazdu wykazywali młodzi mężczyźni – a więc grupa, która statystycznie powoduje najwięcej wypadków samochodowych.

fot.:Frank MnKenna / Unsplash.com