Uważaj na nadmiar stresu w pracy. Może być znacznie bardziej niebezpieczny niż Ci się wydaje. Co 20-sty pracownik, jak wynika z badań instytutu psychiatrii King’s College London rozpoczynający dopiero swoja karierę zawodową zachowuje na depresje bądź rozwiną się u niego zaburzenia lękowe – a wszystko w efekcie nadmiernego stresu w pracy. Mówi się o tym, że wzrost zachorowań na depresję, który obserwujemy od blisko dwóch dekad związany jest nie tylko z większą diagnostyką tego zaburzenia, ale również ze wzrostem stresu w pracy. Pracujemy ciężej, dłużej, szybciej i w większym napięciu, to zaś odbija się negatywnie na naszym stanie psychicznym.
Z badań epidemiologicznych wynika, że osoby pracujące w zawodach wymagających większej odpowiedzialności i większego napięcia, które uznawane są za bardziej stresujące, narażeni są na pojawienie się depresji bądź zaburzeń lękowych dwa razy bardziej niż pracownicy, którzy mają bardziej spokojne prace. Co ciekawe, nie zawsze stresującymi pracami jest praca managerów w dużych korporacjach. Do pracy o wysokim poziomie stresu zalicza się też pracę szefa kuchni.
Na depresję i zaburzenia lękowe w wyniku wymagającej i stresującej pracy zapadają częściej kobiety – aż u 14% z nich rozwija się depresja lub pojawiają sie napady lękowe,. U mężczyzn współczynnik ten wynosi 10%
1 komentarz