dsm

DSM V już w 2012! Co nowego?

dsm

Nowa wersja Diagnostic and Statistical Manual of Mental Disorders, czyli systemu diagnozy nozologicznej Amerykańskiego Towarzystwa Psychiatrycznego, prawdopodobnie ujrzy światło dzienne w 2012 roku. W Polsce wprawdzie opieramy się na ICD -10, ale prawda jest też taka, że pojawienie się nowej jednostki chorobowej w jednym systemie skutkuje pracami nad drugim. Jakie zmiany pojawią się w DSM V?
Wszystkiego jeszcze nie wiemy, Są głosy aby włączyć do grupy uzależnień, uzależnienie od internetu. Prawdopodobnie pojawi się też nowa kategoria zaburzeń o nazwie „niepełnosprawność społeczna”, do którego może zostać włączony zespół Aspergera. Mówi się też o uwzględnieniu podziału transwestytyzmu na transwestytyzm podwójnej roli i fetyszystyczny.

Nad jakimi jeszcze zaburzeniami i zespołami zastanawiają się Amerykanie? Niektóre są prawdziwie kuriozalne – jak na przykład „Syndrom odosobnienia od jednego z rodziców” (pytanie czy wszystkie dzieci wychowywane przez jednego rodzica będą automatycznie chore, czy tylko niektóre? Czy sieroty naturalne cierpią mniej niż dzieci rodziców rozwiedzionych i wreszcie jaki oręż otrzymuje w walce o alimenty rodzic, którego dziecko jest ?zaburzone przez tatusia czy mamusię”.

Do opublikowania nowego podręcznika jeszcze trzy lata – wiele więc może się zmienić. Czas pokaże, czy amerykańscy psychiatrzy zachowają rozsądek w wymyślaniu nowych zaburzeń, a jednocześnie zweryfikują nieaktualne, obecne podziały.