Menopauza i depresja – kilka mitów

Czy menopauza wpływa na pojawienie się depresji? Czy kobieta w okresie przekwitanie jest bardziej narażona na ryzyko depresji czy też nie jest ono znacząco większe? Trudno w powodzi sprzecznych opinii które znaleźć można w Internecie doszukać się jednoznacznej odpowiedzi. Wokół depresji i menopauzy narosło bowiem kilka mitów – spróbujmy więc odmitologizować depresję w menopauzie.

Mit 1

Kobiety bezdzietne, łatwiej w okresie menopauzy wpadają w depresję, bowiem tracąc możliwość prokreacji czują się bardziej samotne.
– badania epidemiologiczne nie potwierdzają tego, jakoby kobiety bezdzietne częściej chorowały na depresję przy okazji menopauzy.

Mit 2
50% kobiet cierpi na depresję w czasie menopauzy
– 50% kobiet winą za swój kiepski stan psychiczny w czasie menopauzy składa na karb depresji. W większości przypadków, wahania nastroju i zaburzenia snu, oraz zwiększona drażliwość, z depresją nie mają nic wspólnego.

Mit 3
depresja wywołana jest przez zmniejszenie się ilości hormonów
– to prawda, że menopauza obniża estrogen a on wpływa na poziom serotoniny, nie udowodniono jeszcze, że to on odpowiada za objawy depresyjne – w końcu estrogen spada u wszystkich kobiet, a nie wszystkie mają stany depresyjne.

Mit 4
hormonalna terapia zastępcza zabezpiecza przed depresją.
– hormony łagodzą skoki ciśnienia i uderzenia krwi do mózgu. Dzięki temu kobieta lepiej sypia, lepiej się czuje i jest mniej podatna na zaburzenia nastroju. Jednocześnie, depresja wywołana stresem związanym z okresem przekwitania oraz dodatkowymi sytuacjami które często mają miejsce u kobiet w wieku menopauzalnym powoduje, że depresja może się pojawić mimo HTZ

fot.:Leaij/SXC