Japońska fobia taijin kyofusho

Japońska fobia społeczna – Taijin kyofusho

Taijin kyofusho to dość specyficzne zaburzenie osobowości, które spotkać można jedynie w Japonii. Wygląda nieco jak fobia społeczna, ale jego kulturowe osadzenie czyni go bardzo charakterystycznym.

Na czym polega japońska fobia społeczna?

Osoby, które cierpią na taijin kyofusho odczuwają lęk przed tym, że posiadają defekt fizyczny lub ułomność behawioralną, która może obrazić osoby znajdujące się w pobliżu. Efektem są znane nam z fobii społecznej zachowania – unikanie kontaktu z innymi, lęk przed byciem w sytuacji społecznej.

Różnica polega tu na tym, że o ile w fobii społecznej chory boi się oceny ze strony innych i doświadczenia odrzucenia czy wyśmiania, o tyle przy taijin kyofusho chory obawia się nie oceny, ale tego, że sam może obrazić innych swoją osobą.

Uwarunkowania kulturowe japońskiej fobii społecznej

Taijin kyofusho jest ściśle związane z kulturą Japonii – jej wysokim kolektywizmem, hierarchizowaniem społecznym oraz dużym naciskiem na uprzejmość, okazywanie szacunku i grzeczność w kontaktach z innymi. To właśnie presja uprzejmości i okazywania szacunku powoduje, że osoba chora jest przerażona tym, że mogłaby kogoś obrazić nawet swoim zapachem.

Taijin kyofusho występuje dość często – mówi się, że w okresie dorastania dotyka 10% Japończyków przy czym mimo, iż to kobiety częściej cierpią na fobie społeczne, taijin kyofusho częściej dotyka mężczyzn (kobiety częściej boją się negatywnej oceny ze strony innych).

Jak leczy się w Japonii fobię społeczną taijin kyofusho?

W leczeniu japońskiej fobii społecznej wykorzystuje się najczęściej psychoterapię w połączeniu z milnacipranem, stosowanym w depresji i fobiach społecznych.

fot.:Adrew Le/Unsplash.com