Depresja i migrena genetycznie powiązane

Osoby, które cierpią na migreny (zwłaszcza migreny z aurą – czyli takie, które przed atakiem bólu głowy powodują zaburzenia pola widzenia) mogą być genetycznie bardziej podatne również na depresję. Według najnowszych badań naukowców, opublikowanych w ostatnim „Neurology”, migrena i depresja mogą mieć wspólne podłoże genetyczne.

Badania przeprowadzono na grupie mieszkańców gminy Rucphen w Holandii. Mieszkańcy tej wioski są o tyle charakterystyczni, że przez wiele pokoleń byli mocno izolowani od innych populacji. W efekcie praktycznie wszyscy mieszkańcy wioski pochodzą od grupy 22 par, które jako pierwsze osiedliły się w miejscowości. Naukowcy sprawdzili ile osób cierpi na migreny i migreny z aurą i jak liczby te mają się do depresji. Okazało się, że migreny z aurą dziedziczone są w 96% (migreny zwykłe w 56%), a do tego, aż 25% tych osób, które cierpiały na migreny, miały depresję. Wśród osób bez bólów głowy, wskaźnik depresji wynosił 13%.

Takie badania wprawdzie nie wyjaśniają etiologii depresji i migren, ale przez to, że sugerują wspólne podłoże genetyczne depresji i migren mogą przyczynić się do większego zapobiegania depresjom. Innymi słowy mówiąc – jeśli cierpisz na depresję z aurą, to zarówno Ty, jak i Twoi najbliżsi mogą być bardziej narażeni na depresję.

fot.:Daniel Szwalkiewicz/SXC