Badania prenatalne na autyzm i problemy etyczne

Kilka tygodni temu pisaliśmy o doniesieniach naukowców, którzy odkryli, że walproinian sodu – składnik leków przeciwpadaczkowych może mieć wpływ na wykształcenie się u dzieci autyzmu. W dalszym etapie badań nad autyzmem i jego etiologią, naukowcy kilka dni temu ogłosili kolejne niezwykle ważne odkrycie – otóż zwiększona ilość testosteronu u matki w trakcie ciąży również koreluje dodatnio z występowaniem autyzmu.

Od odkrycia, bardzo blisko już do rozpoczęcia badania możliwości przewidywania pojawienia się u dziecka zespołów autystycznych. Badania prenatalne w tym kierunku miałyby bowiem polegać na badaniu poziomu testosteronu w płynie owodniowym. Jednak możliwość wykonywania badań prenatalnych na okoliczność wystąpienia autyzmu spowodowała niezwykle silne reakcje w środowiskach lekarsko – psychologiczno – etycznych. Pojawia się bowiem pytanie – czy mamy prawo do tego, aby decydować o tym, czy pojawi się na świecie drugi Rain Man?

Sprawa jest o tyle poważna, że angażuje nie tylko kwestie medyczne ale również etyczne. W USA, gdzie masowo przeprowadza się badania prenatalne na zespół Downa, a 90% kobiet które otrzymują niekorzystną diagnozę decyduje się na aborcję. Prawdopodobnie byłoby również w przypadku autyzmu. Przeciwnicy takiego rozwiązania mówią, że od badań prenatalnych bardzo blisko już do eugeniki i manipulowania naturą. Ich dodatkowym argumentem jest fakt iż wielu autystyków zarówno radzi sobie w życiu, jak i wnosi wiele do naszej kultury i rozwoju. Dość wymienić takie nazwiska jak Daryl Hannah (aktorka, na zdjęciu), Jason McElwain (rewelacyjny koszykarz), czy Dan Aykroyd (aktor), podejrzewa się również różne odmiany autyzmu u takich osób jak Wittgenstein, Newton czy Glenn Cloud. Decyzja o usuwaniu ciąż autystycznych może pozbawić świat kolejnego geniuszu.

Z drugiej strony, jeśli kobieta mogłaby mieć możliwość sprawdzenia tego czy jej dziecko urodzi się zdrowe, mogłaby lepiej przygotować się do przyjścia dziecka z autyzmem. Poza tym odmowa wykonania badań w sytuacji kiedy są możliwe, to w pewnym sensie skazanie kobiety wbrew jej woli na konieczność życia z dzieckiem autystycznym – a nie każda matka jest gotowa na takie poświęcenie. Oczywiście, zawsze można pozostawić decyzję kobiecie – niestety najczęściej jeśli chodzi o brzuch kobiety w ciąży wypowiadają się na jego temat wszyscy poza samą zainteresowaną, której nikt nie pyta o zdanie…