Dzień serca

Walentynki dla serca. Psychika a serce

6 lutego (czyli dziś) amerykańscy kardiologowie obchodzą” sercowe walentynki„. Dzień został tak nazwany dlatego, że jest poświęcony sercu jako organowi i dbaniu o niego.

W tym dniu wszyscy powinni ubierać się na czerwono – amerykańskie szpitale i przychodnie wyglądają wiec co najmniej dziwnie. W Polsce nie ma „czerwonego dnia” który zresztą prawdopodobnie kojarzyłby się zgoła inaczej, ale nie znaczy to, że nie możemy zadbać o swoje serce.

Liczne artykuły w gazetach i serwisach internetowych uczą nas co robić, aby zachować zdrowe serce do późnego wieku – co jeść, jak i kiedy uprawiać sport i czego unikać. A co z psychiką? Czy ona również może wpływać na zdrowie serca i czy jesteśmy w stanie higieną psychiczną przyczynić się do wzmocnienia naszego najważniejszego organu?

Wpływ psychiki na stan serca – wzór zachowania A

O tym, że stan psychiczny na wpływ na serce i pojawianie się chorób serca wiadomo od dawna. Badania nad „wzorem zachowania A” prowadzono już od lat 50 tych. Osoby o wzorze „A” to ludzie, którzy żyją w pośpiechu, stresie, agresję kierunkują na zewnątrz, są ambitni i nastawieni rywalizacyjnie. (Najczęściej, jako przykład daje się tu młodych, żyjących w wielkim pędzie yuppies, którzy robią karierę za wszelką ceną). Życie zgodnie z tym wzorem prowadzi do chorób serca, najczęściej zawałów.

Po latach okazało się, że wzór „A” nie ma aż tak prostego przełożenia jak początkowo sądzono, ale niewątpliwie istnieje związek między opisanymi postawami a problemami z sercem. Na choroby serca narażone są nie tylko osoby rywalizacyjne i żyjące w stresie, ale również osoby, które tłumią emocje, są depresyjne i żyją w niepokoju i lęku. Takie osoby częściej cierpią na niedokrwienną chorobę serca.

Jak zadbać o serce pod względem psychicznym?

  • naucz się jasno wyrażać własne zdanie – nie tłum emocji, ale ich też nie wykrzykuj innym
  • zastanów się, czy codzienny stres, który przeżywasz nie jest zbyt duży i czy na pewno chcesz żyć w ten sposób
  • zapytaj się siebie czy jesteś naprawdę szczęśliwy – badania wykazują, że osoby, które czują się szczęśliwe na co dzień, są spokojniejsze, nie przeżywają huśtawek emocjonalnych i stresu, a co za tym idzie nie wpływają negatywnie na swoje serce.
  • fot.:Kaboompics/Pexels.com