Dla kobiet ciąża to (z reguły) jeden z najpiękniejszych etapów w życiu. Poza jednak troską o własne zdrowie i zdrowie nienarodzonego dziecka przyszłe mamy martwią się również o swoją figurę.
Jakiś czas temu pisaliśmy o niepokojącym zjawisku, jakim jest pregoreksja, czyli zaburzeniu odżywiania u kobiet w ciąży wynikającym w głównej mierze z niechęci do przytycia i utraty sylwetki. Okazuje się, że przybieranie na wadze w trakcie ciąży ma również inne oblicze – jest większe u kobiet, które uważają się za szczuplejsze, niż są w istocie.
Kobiety z nadwagą a tycie w ciąży
W czasopiśmie „BMC Pregnancy and Childbirth” opublikowane zostały badania, z których wynika, że kobiety z nadwagą, które przed zajściem w ciąży dość optymistycznie postrzegają swoją sylwetkę (to znaczy uważają się za szczuplejsze) mają tendencję do większego przybierania na wadze w trakcie ciąży i trudniej im zrzucić dodatkowe kilogramy niż kobietom, które swoją wagę oceniają prawidłowo. Prawdopodobieństwo nadmiernego przyrostu masy ciała było 5 razy większe. Oznacza to tyle, że obraz „ja” w zakresie wyglądu fizycznego może mieć wpływ na ilość dodatkowych kilogramów w ramach ciąży.
Naukowcy przebadali opinie własne kobiet o swojej wadze i podzieliwszy je następnie na trzy grupy (kobiety ze współczynnikiem wagi w normie, które uważają, że ważą więcej, kobiety z nadwagą, które uważają, że ważą mniej oraz grupa kontrolna złożona z pozostałych kobiet) przeprowadzili analizę przyrostu masy ciała. Na razie nie wiadomo jeszcze, czy skorygowanie wyobrażeń o własnej nadwadze pomogłoby w redukcji nadmiernego przyrostu masy ciała w ciąży.
fot.:freestocks.org
Dodaj komentarz