Każdy psycholog prędzej czy później zetknie się z licznymi stereotypami i mitami które funkcjonują w społeczeństwie na temat jego zawodu. Wybraliśmy 10 najbardziej popularnych które jednocześnie najbardziej przeszkadzają psychologom.
1. Psycholog jest jasnowidzem i umie czytać w myślach
Psycholog, który jednocześnie jest dobrym obserwatorem może na podstawie obserwacji czyjegoś zachowania i mowy ciała odczytać pewne sygnały które świadczą o określonej strukturze osobowości czy sposobie reagowania. Żaden psycholog nie jest jednak jasnowidzem, nie potrafi czytać w myślach, nie wie co jadłeś na obiad ani jaki jest twój skrywany sekret. Zwykłą rozmowa z psychologiem nie sprawi że odkryje on Twoje sekrety.
2. Każdy psycholog zna się na depresji
W ramach studiów psychologicznych są oczywiście pewne stałe zagadnienia których uczy się każdy psycholog. Należy do nich depresja. Omawiana jest jednak na dużym poziomie ogólności. Psycholog który nie wybierze specjalizacji klinicznej, a zamiast tego będzie chciał rozwijać się w ramach psychologii transportu czy reklamy nie będzie umiał bezbłędnie zdiagnozować depresji ani pomóc osobie z tym problemem.
3. Psycholodzy nie mają własnych problemów, bo świetnie sobie z nimi radzą
Nawet najlepszy terapeuta nie jest wolny od własnych problemów emocjonalnych i psychologicznych. Wprawdzie najczęstszą motywacją do rozpoczęcia studiów psychologicznych jest chęć pomocy samemu sobie, ale rychło każdy student psychologii orientuje się że sam sobie pomóc nie może. To, że często psychologowie wydają się być bardziej pogodzeni ze sobą od innych wynika tylko z tego że są bardziej otwarci na ..terapię w których często uczestniczą.
4.Psycholog może przepisywać leki psychotropowe
Środki farmakologiczne może przepisywać jedynie lekarz psychiatra. Psycholog nie ma takich kompetencji. Zna się za to na psychoterapii, przez co często pacjentów psychiatrycznych leczy zespół złożony z psychiatry i psychologa.
5.Każdy psycholog jest psychoterapeutą
Podczas studiów psychologicznych studenci wybierają specjalizację. Mogą wtedy zdecydować się na psychologię kliniczną lub jedną ze ścieżek psychoterapeutycznych, ale równie dobrze mogą wybrać psychologię sportu, biznesu czy sądową. Aby psycholog mógł zostać psychoterapeutą musi dodatkowo skończyć odpowiednie szkolenia, przejść własną terapię i zdać egzaminy. Nie każdy więc psycholog jest psychoterapeutą. Mało tego, psychoterapeutami zostaje znikoma ilość psychologów.
6.Praca psychologa polega na doradzaniu
Każdy psycholog prędzej czy później spotka się z prośbą ?doradź mi – w końcu jesteś psychologiem!”. Niezależnie od tego, czy psycholog pracuje terapeutycznie, czy zajmuje się innymi rzeczami (poza pracami w consulting), jego rola nie polega na doradzaniu innym i mówieniu im co mają robić. Psycholog nie ma recepty na każdą dolegliwość ani nie zna konsekwencji konkretnych wyborów. To, co może zrobić, to pomóc drugiej osobie w wyborze odpowiedniej, dobrej dla niej decyzji. Jeśli znasz psychologa, który mówi „jako psycholog uważam, że powinieneś zrobić to a to” to oznacza to, że jest to bardzo kiepski psycholog.
7. Psycholog zawsze każdego analizuje
Choć zdarza się, że psycholog wykorzystuje swoją wiedzę do oceny nowo poznanych osób, jego kontakty z innymi ludźmi nie polegają na stałej ich analizie. Psycholog, nawiązując prywatne kontakty z innymi traktuje ludzi tak samo jak każdy inny człowiek traktuje nowo poznane osoby.
8.Psycholog zawsze wie, dlaczego ktoś zachowuje się w określony sposób
Każdy psycholog przynajmniej kilka razy w życiu usłyszał ?No i powiedz mi czemu on tak robi. Przecież wiesz, jesteś psychologiem”. Prawda jest taka, że choć dobra znajomość kontekstu i danej osoby może pozwolić psychologowi na postawienie kilku hipotez dotyczących cudzej motywacji, nigdy psycholog nie wie tego na 100%. Dlaczego? Bo psychologia jest taką dziedziną, która nigdy niczego nie określa na 100%. Po prostu człowiek jest zbyt skomplikowany i zmienny by dało się wyprowadzić na jego zachowaniu proste funkcje matematyczne
9. Psycholog nie ma problemów ze znalezieniem pracy
Kilkanaście osób na miejsce na studiach w kierunkach psychologicznych oraz liczne artykuły pojawiające się w ciągu ostatnich lat w prasie opowiadające o różowych perspektywach pracy dla psychologów powodują, że wiele osób uważa, że bycie psychologiem to żyła złota. Jeśli tak jest, to dlaczego tak wielu psychologów jest bezrobotnych bądź zarabia po 1800 brutto w państwowych ośrodkach terapeutycznych?
10. Typowy wygląd psychologa – zaniedbana kobieta
Niektórzy psychologowie, którzy nie wyglądają jak stereotypowy psycholog często spotykają się ze zdziwieniem w oczach rozmówcy kiedy mówią o swoim wykształceniu. A jak wygląda stereotypowy psycholog?
Jeśli mamy do czynienia z mężczyzną, to jest to Pan w średnim wieku, lekko szpakowaty, w jasnym garniturze i okularach. Miły i sympatyczny kojarzy się nam z ojcem.
Pani psycholog to stereotypowo kobieta nie zadbana, nosząca długie luźne spódnice lub szerokie podkoszulki. Absolutnie niekobieca i niezbyt atrakcyjna. Jej cechą charakterystyczną są okulary oraz długie włosy często zaplecione w kok. Stereotypowo jest to też osoba samotna. Pani psycholog pod względem wyglądu często mylona jest z Panią pedagog, oraz nauczycielkami biologii.
fot.:RODNAE/Pexels.com
Dodaj komentarz