W trakcie menopauzy trudniej się uczyć

Kobiety, które przechodzą menopauzę- zwłaszcza w fazie późnej menopauzy (brak okresu przez 3-11 miesięcy) trudniej się uczą i pogarsza się im zarówno pamięć werbalna, operacyjna jak i szybkość przetwarzania danych. Na szczęście, efekt tego pogorszenia się kondycji umysłowej jest przejściowy.

Wiele kobiet podczas menopauzy odczuwa pogorszenie nastroju, nadmierne pobudzenie, poddenerwowanie, elementy obrazu depresyjnego. Do tego dorzucić trzeba również pogorszenie się pamięci i kojarzenia. Najtrudniej (jak wynika z badań Amerykańskiej Akademii Neurologii) jest w okresie późnej menopauzy. W okresie postmenopauzy, pamięć powoli wraca do normy i pozostaje na poziomie sprzed wkroczenia w etap przekwitania. Badania wykazały również, że przyjmowania tabletek hormonalnych zawierających estrogen i progesteron, przed wejściem w okres menopauzy pozwalają na odczuwanie mniejszych ubytków w zakresie procesu uczenia się w fazie menopauzy.

Świadomość możliwości pogorszenia się pamięci i kojarzenia u kobiet w okresie przekwitania jest niezwykle ważna. Jest to bowiem dla nich psychologicznie bardzo trudny okres i wiedza na temat tego, że pogorszenie pamięci w menopauzie ma charakter tymczasowy pozwoli na odczuwanie mniejszego dyskomfortu podczas całego procesu przekwitania.