Każdy psycholog czy terapeuta, który w swojej pracy stosował projekcyjny test Rorschacha może tablice wyrzucić do kosza. I nie chodzi tu o batalię o rzetelność i trafność testu i długoletnią walkę w środowisku psychologicznym na temat tego czy test można stosować, do czego i czy cokolwiek test Rorschacha do badania wnosi, lecz o to, że teraz każdy badany, do badania może się najzwyczajniej w świecie przygotować, tablice – wraz z listą najpopularniejszych odpowiedzi – może sobie bowiem ściągnąć z Wikipedii.
Test Rorschacha pojawił się na Wikipedii z inicjatywy Kanadyjczyka Jamesa Heilmana. Mógł to zrobić, bo prawa autorskie, które nie pozwalały na publikację tablic wygasły. W efekcie więc, umieszczać je na stronie www czy nawet kserować na potrzeby zawodowe może obecnie każdy.
Sam test Rorschacha, jeszcze przed umieszczeniem go na Wikipedii budził sporo kontrowersji. Powstały w 1921 roku test projekcyjny, składający się z 10 tablic z plamami atramentu, miał badać różnice osobowościowe. Na jego podstawie, teoretycznie można wnioskować nie tylko o różnicach indywidualnych, ale nawet wykorzystywać go klinicznie, jako narzędzie wspomagające w diagnozie zaburzeń. Najcześciej, po analizie testu można było powiedzieć jak osoba badana organizuje sobie wiedzę na temat świata, w jaki sposób przetwarza informacje, jaki preferuje typ myślenia. Współcześnie, niektórzy psychologowie, wykorzystywali nawet test Rorschacha w rekrutacji i ocenie pracowników (Assessment Center i Development Center). Dlaczego teoretycznie? Otóż nie dowiedziono ostatecznie trafności testu i o ile wiemy, że zawsze mierzy to samo, nie zawsze wiemy co dokładnie mierzy.
Teraz jednak, mimo sprzeciwu terapeutów i psychologów, którzy zażądali zniesienia tablic z Wikipedii (co i tak by nic nie dało, kpie są już bowiem liczne), test Rorschacha nie będzie mógł być wykorzystany, nigdy bowiem nie będzie można mieć pewności, czy badany wcześniej nie opracował sobie strategii odpowiedzi na pytania.
1 komentarz