para

Jak pokonać rutynę w związku

Rutyna może pojawić się nawet w najbardziej szczęśliwym małżeństwie. Spędzając ze sobą długie lata, narażeni jesteśmy na to, że żar naszych uczuć nieco stygnie. Zapracowani, zmęczeni, znudzeni zapominamy o tym, by pielęgnować związek. Jak go ożywić? Oto kilka sposób, które pomogą Wam przeciwdziałać nudzie.

Wspólna pasja scala

Pary, które dzielą się zainteresowaniami, czerpią o wiele większą satysfakcję ze związku, niż te, które łączy niewiele wspólnych pasji. Gdy jej brak, u takich par częściej pojawia się rutyna. Warto więc poszukać nowych wspólnych zainteresowań, które od pobudzą nas do wspólnego działania. Może być to zamiłowanie np. do egzotycznego kina, kulinarnych eksploracji lub uprawiania jakiejś dziedziny sportu czy rekreacji? Kiedy czujecie, że ogień nieco przygasł, zaproponujcie swojemu partnerowi wspólne spędzenie dnia, a może znajdziecie okazje do weekendowego wypadu gdzież za miasto lub zapiszecie się na kurs tańca?

Bliskość

Psycholodzy twierdzą, że brak kontaktu i bliskości powoduje u par szybsze znudzenie. Nic w tym dziwnego. Brak dotyku i wzajemnej bliskości sprawia, że oddalamy się od naszej drugiej połówki. Pamiętajcie o dotyku. Wystarczy przytulenie, muśnięcie ramion czy inny czuły gest, aby pokazać drugiej osobie, że się o nią troszczymy i zależy nam na niej. Dotyk i bliskość to objawy akceptacji, która jest potrzebna. Dotyk ukochanego nie działa tylko na psychikę i uczucia. Dowiedziono, że chwytając za rękę czy choćby muskając skórę partnera lub partnerki, pobudzamy przysadkę mózgową i inne ośrodki, które od razu zaczynają wydzielać substancje chemiczne i hormony – zwłaszcza endorfinę – hormon szczęścia. Wspólna kolacja, obiad – dzielenie się pokarmem – czasem to recepta na sukces.

Wspólny dzień

Jeśli nie macie czasu na co dzień, by ze sobą pobyć, warto ustalić z partnerem jeden dzień w tygodniu, który przeznaczacie tylko i wyłącznie dla siebie. Żadne inne plany nie wchodzą w grę. Oddajecie się wówczas wspólnych sprawą. Może to być świetna okazja do poznania siebie od nowa. Doskonałym pomysłem będzie organizacja wspólnych wyjść. To, że jesteście długo ze sobą, nie oznacza, że nie możecie iść na normalną randkę. Wręcz przeciwnie. Takie wydarzenia potrafią pogłębić więzi i nadać związkowi nowych podniet.

Zamiana ról

Zastanawialiście się kiedyś, jak to jest wejść w rolę innej osoby? Może myślisz, że po miesiącach lub latach związku wiesz o partnerze wszystko. Spróbuj „wejść w jego/jej buty” i zamienić się z nim rolą. Raz to ty zostań i posprzątaj. Zrób ulubione danie swojej drugiej połówki. Przygotujecie sobie po drinku i zamieńcie się nimi. Przygotujcie playlistę z Waszymi ulubionymi piosenkami i zamieńcie się. Spróbujcie zagospodarować czas na swoje wzajemne pasje po to, by poznać się jeszcze lepiej.