Synestezja

Synestezja. Możliwa pod wpływem hipnozy?

Czym jest synestezja i jak można ją wywołać?

Synestezja to zjawisko polegające na odbieranie wrażeń jednego zmysłu innym. Czyli na przykład słyszenie barw, czy smakowanie muzyki. W normalnych warunkach człowiek nie jest skłonny do odczuwania synestezji, która pojawia się za to w stanach psychotycznych.

Według badań, 1 osoba na tysiąc ma naturalną możliwość łączenia wrażeń zmysłowych (miał ją na przykład Nabokov, który twierdził, że „q jest bardziej brązowe niż k”.

Ostatnie badania naukowców ujawniają, że synestezję można wypracować. Psychologowie z Yale, wprowadzając pacjentów w hipnozę powodują, że widzą oni kolory liczb.

Skąd się bierze synestezja?

Teorie na temat synestezji są dwie. Jedna mówi, że każdy z nas posiada taką zdolność, ale w toku rozwoju ulega ona atrofii. Druga, że jako dzieci mamy zdolność synestezji, ale w ramach rozwoju, tworzące się połączenia nerwowe pomiędzy zmysłami i integracja sensoryczna pomiędzy nimi doprowadza do zaniku zdolności odczuwania zmysłami w sposób naprzemienny.

Wprowadzanie pacjentów w hipnozę i doprowadzenie do tego, że widzą cyfry jako kolory, zdaje się przechylać szalę na korzyść pierwszej teorii o atrofii zdolności synestezji.

Badanie przeprowadzono w Londynie i Madrycie i poddano im jedynie 4 osoby, wniosków na razie nie można więc niestety uogólniać.

fot.:Eaters Collective/Unsplash.com