Decyzja o wspólnym życiu niesie za sobą poważne konsekwencje. Dwoje ludzi zobowiązuje się do wspólnego dźwigania trudów życia codziennego, do wspierania się wzajemnie i wytrwania ze sobą zarówno w tych dobrych i pomyślnych jak i złych i ciężkich chwilach. To jednak niestety nie jest proste. Codzienne stawianie czoła problemom zdrowotnym, finansowym, wychowawczym czy problemom w pracy zamiast cementować związek, często oddala ludzi od siebie, a w konsekwencji doprowadza do rozwodów. Czy rzeczywiście rozwód to jedyne rozwiązanie?
Kłócą się zamiast się godzić
Problemem wielu par jest to, że zamiast walczyć o swój związek, decydują się na najprostsze, w ich mniemaniu, rozwiązanie. Po co się starać, po co próbować, po co iść na kompromis skoro wystarczy wziąć rozwód i wszystkie problemy znikają jak ręką odjął. Oczywiście problemy te znikają tylko pozornie, a jeśli nawet niektóre z nich faktycznie znikają, to na ich miejsce pojawiają się nowe – spór o podział majątku, spór o wychowanie dzieci to tylko niektóre z problemów, których rozwód nie rozwiązuje, a które właśnie generuje. A czasem wystarczyłaby szczera rozmowa, by wiele problemów udało się rozwiązać bez konieczności angażowania w to sądu, świadków i innych osób postronnych. A jeśli to jest ten moment, kiedy dwoje ludzi nie potrafi już ze sobą normalnie rozmawiać?
Nie wstydź się szukać pomocy
W sytuacji, kiedy samodzielne próby ratowania związku zawodzą, czasem ostatnią deską ratunku jest wizyta u psychoterapeuty. Bywa, że na spotkania decyduje się tylko jedno z małżonków (to, któremu bardziej zależy), ale wskazane jest, aby w psychoterapeutycznych sesjach uczestniczyły dwie osoby. Jest to czas, w którym oboje małżonkowie czy osoby pozostające w nieformalnym związku mogły ze sobą szczerze porozmawiać w atmosferze szacunku i wzajemnego zrozumienia. W czasie takich spotkań małżonkowie mogą się wiele dowiedzieć o potrzebach i oczekiwaniach zarówno swojej drugiej połowy jak i swoich własnych. Analiza zachowań, wyrażanych myśli i emocji osób uczestniczących w psychoterapii par pozwala często zlokalizować źródło problemów i znaleźć sposoby na ich rozwiązanie. Więcej na temat psychoterapii par można znaleźć tutaj: http://www.strefamysli.pl/oferta/psychoterapia-par.html
Trudniej w większym mieście?
Statystyki pokazują, że osoby mieszkające w dużych miastach częściej decydują się na rozwód niż te, które mieszkają na wsi, czy w małych miejscowościach. Z jednej strony szybkie tempo życia, pogoń za pieniądzem, a w konsekwencji brak czasu dla współmałżonka i rodziny bardziej dotyka mieszkańców dużych miast takich jak Warszawa, Kraków, Łódź, Wrocław, ale to właśnie w tych miastach o wiele łatwiej znaleźć pomoc w sytuacjach kryzysowych. Wbrew pozorom województwo mazowieckie wcale nie przoduje w ilości rozwodów. Najwięcej par, które decydują się na rozstanie odnotowuje się w miejscowościach leżących na zachodzie i północy Polski. Okazuje się więc, że mimo trudnych warunków do zgodnego i bezproblemowego życia we dwoje wielu parom udaje się przetrwać. Czy to dowód na to, że psychoterapia par w Warszawie przynosi pozytywne owoce? Na pewno nie jest to jedyny powód trwałości związków w wielkich miastach, ale psychoterapeuci na pewno mają w tym swoje zasługi.
Dodaj komentarz