Jak podświadomość wpływa na Twoje życie?

Cały czas mało kto jest w stanie docenić potęgę jaką posiada w sobie podświadomość, zwłaszcza ludzie z zachodniego kręgu kulturowego nie są w stanie tego dostrzec. Bardzo wiele osób posiada tendencje do tego, że postrzegają oni naturę człowieka w sposób dualistyczny, mimo tego, iż już dawno znaleziono dowody, które są w stanie połączyć duszę oraz ciało i w zasadzie można rzec, że są to kwestie nierozerwalne.

Umysł i ciało to elementy, które stanowią jedną całość i współgrają ze sobą, komunikując się przy pomocy procesów biochemicznych, hormonów czy też impulsów nerwowych, a jakość tego typu komunikacji jest manifestowana poprzez ludzkie zachowania i jest w stanie zdecydować o stopniu wewnętrznej równowagi człowieka. W zasadzie czym jest jednak ta cała podświadomości i czy można ją wyróżnić jakoś na tle przed świadomości i nieświadomości? Czy w zasadzie trend związany z pozytywnym myśleniem nie jest czymś przereklamowanym, w co zasadzie nie ma sensu wierzyć?

Czym jest podświadomość?

Bardzo wiele osób kojarzy podświadomość z nurtem psychologii psychodynamicznej oraz osobą Zygmunta Freuda, który zasłynął stworzeniem psychoanalizy. W zasadzie jednak trzeba uporać się z tym, iż w stosunku do świadomości, nieświadomości czy też przed świadomości ma się kontakt z niezwykłym bałaganem i chaosem, ponieważ są to terminy według wielu zbliżone do siebie, jednak prawda jest nieco inna i o wiele bardziej rozbudowana.

Nieświadomość jest zbiorem danych i informacji, które są nieakceptowane przez Wasz umysł i znajdują się tam wszelkiego rodzaju wyparte wyobrażenia i treści, które mimo wszystko starają się znaleźć w Waszej świadomości, dlatego też można wyróżnić takie zjawiska jak czynności pomyłkowe, przejęzyczenia, marzenia senne czy też objawy na tle nerwicowym. Jeśli zaś chodzi o przed świadomość to tutaj ma się do czynienia z graniczną sferą psychiki, która znajduje się pomiędzy świadomością i nieświadomością. Tutaj właśnie można znaleźć te dane, które zostały stłumione, jednak nadal mogą porównywać do świadomości i się ponownie zaktywizować.

Na podstawie nauk Zygmunta Freuda można wyróżnić trzy części składowe każdej psychiki:

  • id – nieświadomy element psychiki, w którym znajdują się potrzeby, pragnienia i energia, o której człowiek nie wie
  • ego – zarządca osobowości, który jest świadomy
  • superego – zestaw cech moralnych i wartości

Trzeba jednak zwrócić uwagę na fakt, że to nie Freud był tą osoba, która wymyśliła termin zwany podświadomością, a był nią francuski neurolog oraz psycholog Pierre Janet. W kontekście głębokiej warstwy nieświadomości pod względem intelektualnym również odnosił się Carl Gustav Jung, więc jak widać nie Freud jest pierwszą postacią, która badał ten temat i była w stanie go określić.

Jaki wpływ ma pozytywne myślenie?

Obojętnie jaki macie światopogląd to trzeba się zgodzić iż człowiek składa się w zasadzie z trzech elementów, czyli duchowości, fizyczności i psychiczności i są one ze sobą nierozerwalnie połączone i oddziałują na siebie. Jeżeli w pewnej sytuacji komunikacja pomiędzy nimi zostaje w pewien sposób zachwiana to istnieje możliwość, iż powstaną rożnego rodzaju lęki, kompleksy, zaburzenia nastroju czy mało konstruktywne zachowania. Elementem kluczowym do podświadomości oraz jej zasobów będzie tutaj hipnoza, której to wykorzystanie będzie pozwalała na dotarcie do źródeł uzdrowicielskich mocy. Dzięki hipnoterapii można przepracować traumy, kompleksy i naprawdę wiele negatywnych myśli, które wywodzą się z dzieciństwa i człowiek nie ma na nie wpływu.

Wielu dalekowschodnich mędrców w sposób jednoznaczny wypowiadało się o tym jak niesamowicie istotne mogą być wyższe stany świadomości. Wynika to przede wszystkim z tego, że potęga osobowości ma to do siebie, iż jest ona oparta na umiejętności pozytywnego myślenia. Wszyscy ludzie są w stanie być szczęśliwi, ale pod warunkiem, że naprawdę tego pragną i są w stanie odkryć wewnętrzne siły witalne, które w nich się znajdują. Pozwala to na wyjście poza granice związane z rozumem, schematami, logiką, wyzwalając przy tym esencję emocji oraz namiętności. Jeżeli zdecydujecie się poddać swojej intuicji to istnieje spora możliwość, iż potęga podświadomości w pewnym momencie zaskoczy i odkryjecie w sobie zdolności, predyspozycje czy też zasoby, o których wcześniej nie myśleliście. Trzeba jednak zdawać sobie sprawę, iż niezwykle istotna będzie tutaj bardzo silna motywacja do wszelkiego rodzaju zmian i możliwość stosowania tego typu fundamentalnych praktyk jak głęboka modlitwa, medytacja, powtarzanie mantr, relaksacja, hipnoza oraz autohipnoza i psychobiostymulacja.

W zasadzie trzeba zdać sobie sprawę z tego, że ludzie bardzo często nie chcą dopuścić do swojej świadomości tegoż, że faktu, iż pozytywne myślenie jest kluczem do osiągnięcia szczęścia. Bardzo dużo ludzi traktuje hasła typu „uwierz w siebie” jako coś pustego, bez zbędnego wyrazu, jednak trzeba zdawać sobie sprawę, że energia duchowa, która jest pod postacią myśli jest w stanie kształtować ludzi i wpływać na rzeczywistość, która ich otacza. To z jak dużym sukcesem będzie miało się do czynienia jest zależne w zasadzie od tego jak intensywnie pragnie się tego, aby osiągnąć swój cel. Jeśli naprawdę czegoś chcesz to prędzej czy później to osiągniesz. Jeśli Twoim zamiarem jest bycie zdrowym oraz szczęśliwym to właśnie tak będzie, ponieważ podświadomość będzie wprowadzać do Twojego życia sugestie w postaci pewnego rodzaju imperatywu. W taki sposób wygląda chociażby proces samoleczenia potęgą podświadomości. Jeżeli przewartościujesz problem i ugruntujesz w sobie poczucie wewnętrznej harmonii to będziesz w stanie poradzić sobie ze wszystkim. Myślenie w sposób pozytywny jest kluczem do osiągnięcia stanu szczęśliwości.

Autorką artykułu jest Anna Szymańczuk, która na co dzień pisze dla portalu MedycynaPRESS.pl o zdrowiu, urodzie i medycynie. Zapraszamy na tę stronę: http://medycynapress.pl