Anoreksja, zaczyna przybierać nowe, coraz bardziej niepokojące formy. Jedną z nich jest pregoreksja, czyli forma zaburzeń odżywiania występująca u kobiet w ciąży.
Przyczyny i skutki pregoreksji
Pogoń za szczupłą sylwetką, kreowaną przez współczesne media jako jedyną słuszną, właściwą i atrakcyjną, w połączeniu z osobniczymi predyspozycjami i wystąpieniem specyficznego środowiska rodzinnego doprowadza kobiety (i część mężczyzn) do anoreksji. Mimo iż o chorobie tej mówi się od lat, nie widać wcale, aby z jednej strony media wyhamowały z promocją chodzących szkieletów, z drugiej zaś strony, aby ilość zachorowań malała w związku z wiedzą na temat mechanizmów choroby.
Psychologowie, zwracają uwagę na to, iż do pregoreksji przyczynia się obraz kobiet w ciąży kreowany w mediach oraz artykuły w prasie kobiecej, które skupiają się na sprawach wyglądu w trakcie i po ciąży. Ujędrniające kremy na rozstępy, próbki kosmetyków napinających skórę dołączane do prasy dla młodych matek i spora ilość artykułów o dietach „po ciąży” tworzy obraz tego, że pierwszym celem młodej mamy, ma być odzyskanie perfekcyjnej sylwetki.
Pregoreksja może zaowocować utratą dziecka, stąd wysuwa się też teorie, że prawdziwą przyczyną choroby, jest podświadoma niechęć do posiadania dziecka, agresja kierowana bowiem ku własnemu ciału, dotyka również dziecko, nierzadko ze skutkiem śmiertelnym. Te matki, którym udaje się donosić ciąże, rodzą często wcześniaki, bądź dzieci z niedowagą i słabowite.
Gdzie występuje pregoreksja?
Pierwsze przypadki pregoreksji zaobserwowano w stolicy kultu piękna i szczupłości – w USA (kraju, który jednocześnie ma największy odsetek otyłych). Obecnie jednak, lekarze i psycholodzy również z innych krajów (Anglia, Nowa Zelandia) donoszą o przypadkach zachorowań.
Pregoreksja w Polsce
W Polsce pregoreksja jest zaburzeniem odżywiania, które stosunkowo rzadko się diagnozuje. W badaniach z 2013 roku opublikowanych na stronie Narodowego Centrum Edukacji Żywieniowej , w których wzięło udział 700 kobiet w ciąży, 23% z nich deklarowało obawy związanie z nadmiernym przyrostem masy ciała w ciąży. 7,5% kobiet cierpiało na zaburzenia odżywiania, a w przypadku 0,5% były to objawy, które można by uznać za anorekcję ciążową.
Objawy pregoreksji
Pregoreksja (anoreksja ciążowa) objawia się identycznie jak anoreksja – przyszłe mamy zaczynają kontrolować swoją wagę, ograniczać pożywienie i wykonywać ćwiczenia fizyczne. Tłumaczą to zachowanie chęcią pozostania szczupłą.
fot.:Amina Filkins z Pexels.com
1 komentarz