Dzieci, które cierpią na zespół nadpobudliwości ruchowej (ADHD) poza psychoterapią często leczone są również farmakologicznie. Z reguły są to leki, które wyrównują poziom dopaminy oraz noradrenaliny. Leczenie dziecka z ADHD farmakologicznie nie usuwa przyczyny choroby, a jedynie łagodzi objawy, czyli obniża nadpobudliwość dziecka, przez co dziecko może być w większym stopniu przystosowane.
Nie wszystkie dzieci chcą jednak łykać tabletki. Poza tym, nierzadko wybrany lek nie skutkuje, bądź może nawet działać na dziecko niekorzystnie i zachodzi wtedy konieczność przerwania terapii. Dla większego bezpieczeństwa w aspekcie podawania leków i większej wygody rodziców, firma Noven Pharmaceuticals, opracowała pierwszy na świecie plasterek dla dzieci z ADHD. Zamiast łykać tabletki, dziecko musi jedynie chodzić z przyklejonym do ramienia lub brzucha plastrem, który z wolna uwalnia leki.
Skład chemiczny plasterka to Metylofenidat (Ritalin) od lat stosowany w terapii ADHD. Przeznaczony jest dla dzieci w wieku 6-12 lat jako alternatywna forma terapii, względem tabletek. Ważną jego cechą jest możliwość natychmiastowego odstawienia leku jeśli wystąpią efekty uboczne, co nie jest możliwe przy połkniętej tabletce.
Na razie plasterek dostępny będzie w USA, ale zapewne niedługo pojawi się też w Europie.
Dodaj komentarz