Cameron West "Pierwsza osoba liczby mnogiej"

Osobowość wieloraka. Ciekawe książki i filmy

O osobowości wielorakiej nie mówi się dużo. Jest to schorzenie rzadkie, które większości osób kojarzy się z rozszczepieniem osobowości na dwie połówki, niczym w powieści Dr Jekyll i Mr Hyde Stevensona. Poza tym sztandarowym literackim przykładem, scenarzyści i pisarze od jakiegoś czasu coraz częściej sięgają po osobowość mnogą jako kanwę dla tworzonych przez siebie historii. Zobaczmy co proponuje nam kino i literatura w aspekcie dysocjacji osobowości.

Filmy:

  • Dr Jekyll i Mr Hyde z 1932 roku – klasyczna adaptacja powieści Stevensona – bardziej horror niż studium problemu – raczej ku rozrywce.
  • Identity (Tożsamość) film w reżyserii Mangolda z 2003 roku. Również fikcja, ale ciekawie oddaje problem ?bycia” poszczególnymi osobowościami.
  • Fight Club (Podziemny krąg) – film z 1999 roku, który jako jeden z pierwszych przedstawił problem osób które cierpią na dysocjację osobowości.
  • Mechanik – (2004 r.) genialna rola Christiana Bale’a osadzona ponownie w konwencji drugiej osobowości jako mrocznego ego podstawowej.
  • K-Pax -(2001 r.) film na podstawie powieści o tym samym tytule. Przedstawia historię człowieka, którego wtórna osobowość wierzy, że jest przybyszem z innej planety. Warto nie tylko zobaczyć film, ale przeczytać wszystkie trzy książki z serii.

Literatura

  • Cameron West „Pierwsza osoba liczby mnogiej” – Historia Camerona, to historia walki o zdrowie i integracji 24 osobowości. Autor opisuje swój proces zdrowienia a także to , jak jego choroba wpłynęła na jego życie rodzinne.
  • Daniel Keys „Billy Milligan” książka będąca zapisem historii życia Billego Milligana. 34 osobowości w jednym ciele – dzięki historii Billego oraz ciężkiem pracy wielu terapeutów i dziennikarza który zdecydował się opisać historię Billy’ego, dysocjacja osobowości stała się uznana przez sąd USA za chorobę zwalniającą od odpowiedzialności karnej za popełnione przestępstwo. Obecnie na podstawie historii Milligana, powstaje pełnometrażowy film fabularny
  • Robert Oxnam „11 x ja. Moje życie z osobowością mnogą” – wydana w zeszłym roku książka doradcy prezydenta USA ekspertem ds. Azji

Zainteresowani tematem, znajdą wiele pozycji, które podobnie jak powyższe, opisują problem dysocjacji osobowości w sposób fabularyzowany, na Amazonie. Niestety, wiele wartościowych powieści nie zostało jeszcze przetłumaczonych na język polski.