fbpx
rozwój prenatalny a inteligencja

Wpływ okresu prenatalnego na inteligencję dziecka

O tym, jak ważny dla zdrowia dziecka oraz jego późniejszego prawidłowego rozwoju jest okres prenatalny, nikogo nie trzeba raczej przekonywać. Badacze dowiedli jednak, iż istnieją takie rodzaje, powstałych w czasie…

Prozopagnozja

Prozopagnozja vs. ludzie, którzy nigdy nie zapominają twarzy

Do niedawna, naukowcy uważali, że osoby cierpiące na prozopagnozję (wrodzoną ślepotę twarzy) nie mają swojego odpowiednika w postaci osób o zdolnościach zapamiętywania każdej napotkanej twarzy. Okazało się jednak, że istnieją…

Dziecko w trakcie terapii sensorycznej

Integracja sensoryczna. Terapia

Zaburzenia w obszarze integracji sensorycznej, czyli trudności w odbieraniu, analizie i interpretacji bodźców zewnętrznych u każdego dziecka przybierają nieco odmienną formę. I choć wyznaczyć można pewne stałe objawy, to diagnoza…

Frenologia

Artefakty psychologii – frenologia

Pokaż mi swą czaszkę a powiem Ci jaki jesteś? O ileż łatwiej byłoby psychologom i rekruterom, gdyby frenologia, czyli wyciąganie wniosków na temat osobowości, rozwoju intelektualnego oraz poziomu moralności mogła…

Padaczka alkoholowa – śmierć była blisko

Geneza problemu Historia rozpoczyna się w roku 1999. Wtedy skończyłem liceum, zdałem maturę i poszedłem na studia. Wybór padł na Politechnikę Krakowską. Obrałem stosunkowo łatwy kierunek związany z produkcją ceramiki.

Bezsenność? A może chłodząca szlafmyca

Leczenie bezsenności jest sprawą nader trudną. Pomijając stany chorobowe, większość zaburzeń snu związanych jest z nieprawidłową higieną snu. Ta zaś jest wynikiem zbyt nerwowego, pośpiesznego życia, stresu i nierównowagi emocjonalnej….

Nie chcesz chorować na Parkinsona? Jedz jagody!

Choroba Parkinsona, która wywołane jest zmianami zwyrodnieniowymi komórek nerwowych znajdujących się w jądrach podstawy mózgu powoduje stopniowy zanik możliwości sprawnego poruszania się i pełnej motoryki ruchów. Dotyka osób starszych –…

GPS niekorzystny dla mózgu

Chcesz zachować dobrą pamięć i utrzymać mózg w dobrej kondycji do późnej starości? Staraj się nie korzystać zbyt często z GPS’a. Tym razem nie chodzi jednak o żadne „fale” które…

Duża ilość spacerów dobra na Alzheimera

Lekarstwa na chorobę Alzheimera niestety nie ma. Naukowcy nie ustają jednak w wysiłkach i próbują znaleźć nie tylko sposób na to, by zapobiec demencji, ale również na to, jak proces…