Praca zawodowa może wywołać depresję. Zwłaszcza praca stresująca i wymagająca odpowiedzialności i zaangażowania. Stany depresyjne wywołuje głównie w takich sytuacjach stres z pracą związany. Praca zawodowa to jednak nie tylko przyczyna depresji, ale również – jak donosi Rzeczpospolita – środek zapobiegający depresji (głównie chodzi tu o depresję sezonową) – wszystko zależy jednak od tego, jaką tą pracę mamy i jaki mamy do niej stosunek.
Aby praca mogła chronić przed depresją, musi być ciekawa, ekscytująca i zajmująca (nie tyle w kontekście zajmowanego czasu ile naszego zaangażowania). Jeśli praca nas cieszy, daje nam satysfakcję i powoduje, że czujemy się ważni i dowartościowani, szanse na to, że zima i brak światła wpłyną negatywnie na nasz nastrój są mniejsze.
Aby praca mogła stanowić profilaktykę przeciwko depresji sezonowej, musimy najpierw odkryć, co chcemy robić w życiu i co sprawia nam radość. Niestety nie jest takie proste. Jeśli nie potrafisz wskazać obszarów w których mógłbyś pracować z zadowoleniem, warto udać się do doradcy zawodowego (osoby takie znaleźć można w urzędach pracy), który pomoże określić profil Twoich zainteresowań zawodowych. Warto też zadbać o swoje otoczenie w miejscu pracy – szczególnie zimą. Porządek w papierach, dużo zieleni, przerwy na świeżym powietrzu i odpowiednie doświetlenie miejsca pracy (również nadmiar światła może prowadzić do depresji) to rzeczy, o które możesz zadbać samodzielnie, niezależnie od tego, jaką pracę wykonujesz. Pamiętaj też o tym aby się wysypiać i odpowiednio odżywiać. Ciasteczka i batoniki nie są właściwym posiłkiem w pracy.
Nawet jeśli Twoja praca nie spowoduje, że sezonowe obniżenie nastroju cię ominie, to i tak warto mieć pracę, która cieszy i nie rezygnować z jej znalezienia tylko dlatego, że „już mamy pracę”, bądź „jest kryzys”. Ciekawa praca, która sprawia nam satysfakcję sprawi, że będziemy szczęśliwsi, bardziej zadowoleni z życia i zdrowsi.
fot.:Michelle Dennis/SXC
Dodaj komentarz