Efekt Coctail Party

Efekt coctail party – czyli dlaczego barman zawsze słyszy wszystko

Jak to się dzieje, że choć siedzisz dwa stoliki dalej, to kiedy powiesz coś zabawnego,barman uśmiechnie się pod nosem? To efekt Coctail Party! Zjawiska psychologicznego, z którym miałeś do czynienia nie raz!

Na czym polega efekt coctail party w psychologii?

Zdecydowanie nie chodzi tu o ładną nazwę na syndrom dnia poprzedniego. Efekt coctail party to zdolność naszego umysłu do odcięcia się od zmysłowego postrzegania niektórych bodźców i nastawienie poznawcze na konkretne sygnały.

Efekt coctail party – przykłady

Wyobraź sobie przyjęcie, na którym panuje szum informacyjny związany z tym, że wszyscy dookoła pochłonięci są konwersacją, a Ty jesteś w stanie skupić się na rozmowie z konkretną osobą i nie rozpraszać się innymi sygnałami, które do Ciebie docierają. Jednocześnie, na ważne dla Ciebie sygnały – jak na przykład dźwięk twojego imienia – reagujesz błyskawicznie – wyłapując je z tła.

Dokładnie na tej samej zasadzie matka zawsze usłyszy płacz swego dziecka, właściciel kota żałosne miauczenie, a zestresowany pracownik kroki szefa na korytarzu.

No a co z tym barmanem? Szczególnym sposobem korzystania z efektu Coctail Party jest właśnie praca barmana. Otóż większość barmanów, już po kilku tygodniach pracy w tłocznym pubie jest w stanie bardzo dokładnie selekcjonować informacje, które docierają do niego z pełnego zgiełku miejsca. Barman rzeczywiście jest w stanie słyszeć wszystko, co dzieje się na sali w zasięgu jego wzroku. Nie wierzycie? Zapytajcie barmana.

Jeśli więc będziesz kiedyś chciał zwierzyć się przy stoliku swojemu przyjacielowi z tego, że rzuciła Cię dziewczyna, bądź pewien, że nawet jeśli od baru dzieli Cię 5 metrów, a w pubie jest kilkanaście osób, barman może i tak usłyszeć co mówisz!

fot.:Andrey Grodz / Unsplash.com