Jak to się dzieje, że choć siedzisz dwa stoliki dalej, to kiedy powiesz coś zabawnego,barman uśmiechnie się pod nosem? To efekt Coctail Party! Zjawiska psychologicznego, z którym miałeś do czynienia nie raz!
Na czym polega efekt coctail party w psychologii?
Zdecydowanie nie chodzi tu o ładną nazwę na syndrom dnia poprzedniego. Efekt coctail party to zdolność naszego umysłu do odcięcia się od zmysłowego postrzegania niektórych bodźców i nastawienie poznawcze na konkretne sygnały.
Efekt coctail party – przykłady
Wyobraź sobie przyjęcie, na którym panuje szum informacyjny związany z tym, że wszyscy dookoła pochłonięci są konwersacją, a Ty jesteś w stanie skupić się na rozmowie z konkretną osobą i nie rozpraszać się innymi sygnałami, które do Ciebie docierają. Jednocześnie, na ważne dla Ciebie sygnały – jak na przykład dźwięk twojego imienia – reagujesz błyskawicznie – wyłapując je z tła.
Dokładnie na tej samej zasadzie matka zawsze usłyszy płacz swego dziecka, właściciel kota żałosne miauczenie, a zestresowany pracownik kroki szefa na korytarzu.
No a co z tym barmanem? Szczególnym sposobem korzystania z efektu Coctail Party jest właśnie praca barmana. Otóż większość barmanów, już po kilku tygodniach pracy w tłocznym pubie jest w stanie bardzo dokładnie selekcjonować informacje, które docierają do niego z pełnego zgiełku miejsca. Barman rzeczywiście jest w stanie słyszeć wszystko, co dzieje się na sali w zasięgu jego wzroku. Nie wierzycie? Zapytajcie barmana.
Jeśli więc będziesz kiedyś chciał zwierzyć się przy stoliku swojemu przyjacielowi z tego, że rzuciła Cię dziewczyna, bądź pewien, że nawet jeśli od baru dzieli Cię 5 metrów, a w pubie jest kilkanaście osób, barman może i tak usłyszeć co mówisz!
fot.:Andrey Grodz / Unsplash.com
Dodaj komentarz