ćwiczenia anoreksja kilka kobiet w grupie

Anorexia athletica, czyli anoreksja i ćwiczenia fizyczne

Czym jest anorexia athletica? Jakie są jej objawy? Czy jest tak samo niebezpieczna jak anorexia nervosa?

Co to jest anorexia athletica?

Anoreksja jako jadłowstręt psychiczny jest dość dobrze opisana w literaturze. Poza zaburzeniem zwanym anorexia nervosa, występuje jednak jeszcze anorexia athletica – zaburzenie którego podstawą jest kompulsywna potrzeba aktywności fizycznej, której celem jest uzyskanie idealnej sylwetki. Tak jak w przypadku jadłowstrętu psychicznego – tak i w tym przypadku mamy do czynienia z zaburzeniem obrazu ciała, nie ma tu jednak elementu jadłowstrętu w identycznej, jak w anoreksji typowej, postaci.

W przypadku anorexia athletica, chory często również stosuje różnorodne diety lub głodówki, ale miewa również napady żarłoczności – takie jak w przypadku bulimii czy BED (Binge Eating Disorder). Zachowaniami kompensacyjnymi są tu jednak nie wymioty czy zażywanie środków przeczyszczających, ale nadmierna aktywność fizyczna, uprawianie sportu w takich ilościach, które prowadzi do fizycznego wyczerpania.

Anorexia athletica najcześciej dotyka sportowców, ale zapaść na nią mogą również osoby zaangażowane w aktywność fizyczną. Zaczyna się od chodzenia na siłownię, basen, zajęcia sportowe – z czasem, osoba zaczyna odczuwać poczucie winy, że opuściła trening oraz zaczyna ćwiczyć coraz więcej.

Typowe objawy anorexia athletica to:

  • mocne skoncentrowanie na własnym wyglądzie i pragnienie posiadania wysportowanej sylwetki
  • uprawianie sportu w ilościach, które mogą szkodzić zdrowiu fizycznemu
  • brak czerpania przyjemności z ćwiczenia, traktowanie aktywności fizycznej jako konieczności
  • stałe przekraczanie własnych granic- kolejne treningi, coraz dłuższe i bardziej intensywne
  • brak zadowolenia z osiągnięć sportowych
  • definiowanie siebie w kategoriach osiągniętej wagi / muskulatury
  • przedkładanie treningów fizycznych nad pracę, odpoczynek, rozrywkę
  • usprawiedliwianie nadmiernej ilości ćwiczeń przez określanie siebie jako osoby aktywnej / sportowca oraz twierdzenie, że prowadzony styl życia jest zdrowy

fot.:Andrea Piacquadio/ Pexels